kenkien sitominen on joskus hankalaa kenkien sitominen on joskus hankalaa
Kukas hullu se nyt.. Kukas hullu se nyt..
Kissa asteikko Kissa asteikko
parran ajo parran ajo
hauska kissakuva hauska kissakuva
Ihana nainen Ihana nainen
Nyt kaatu pahasti Nyt kaatu pahasti
Chuck Norris vetää turpaan Chuck Norris vetää turpaan
Laulavat römpsät Laulavat römpsät
Kemiläinen Kemiläinen
Are you packing? Are you packing?
Kun juustopuuroa ei vielä keksitty Kun juustopuuroa ei vielä keksitty
Cinccumunacas ja sienisalaatti Cinccumunacas ja sienisalaatti
Biohazard Biohazard
ei koskea (tyylikkässti huitaisee hän :3 ) ei koskea (tyylikkässti huitaisee hän :3 )
tesla ja edison tesla ja edison
himmee läski himmee läski
mitäs läksi mitäs läksi
toi kaverinsa toi kaverinsa
Tyypillinen amerikkalaisen lava-auton kuljettaja Tyypillinen amerikkalaisen lava-auton kuljettaja
antakaa sille nyt niitä rahoja antakaa sille nyt niitä rahoja
iso aivo apu iso aivo apu
Omakuva 5 - ei, ei pysty enää Omakuva 5 - ei, ei pysty enää
hauska kissakuva hauska kissakuva
@-
 419 näyttökertaa, 5 viestiä, 3.1 MB, 1 tiedosto, 30.11.2020 21:46:01
[ + 1 | ]

IHMISYYDEN SYNKKÄ HISTORIA


ihmisyyden synkkÄ histor

 · 

katse kaikkeuteen

(7)
01.12.2020 03:27:40 | 03:30:08
#415000 [+-] Piilota Suosittele

Ohimennen hauska pointti jonka neekerit ja jutkut jättää aina mielellään mainittematta. Afrikastakin hommattiin orjia markkinoille, mutta miten? No koska paikalliset toiset neekerit möi vieraskyläläisiä. Legendan mukaan joku neekeriruhtinas sitten oli myymässä rotuveljiään amerikkaan vietäviksi. Siinä tuli vähän kiistaa kauppasummasta niin valakoset nappas sen nekrukuninkaan sinne muitten orjien mukaan :D

Samoten unohtuu jännästi se, että ihan täältä meidänkin seuduilta asti kaapattiin sotaretkillä orjia vietäväksi mutiaisille ja turkkiinkin. Voi kauhiaa, miten ei tämmöstä oo tuonu kukkaan ilimi? Taisiisnokuorjinaolivalakosetjasiisniinkujoo..

Mutta olihan se Belgian Kongokin.. ai ai eiku siis ei ollukkaan. Vähän ku ois semmosien kymmenien milijoonien neekereitten systemaattinen murha, mutta ei kuitenkaan.

01.12.2020 10:31:43
#415094 [+-] Piilota Suosittele

Historian opetuksen pullasta voisi myös jättää poimimatta pelkkiä rusinoita ja olla keskittymättä pelkkään lässytykseen taakasta ja valkoisen miehen vastuusta. Ehkä ei ole fiksua luoda olosuhteita, jotka kaivavat esiin ihmisestä ne puolet, jotka kammoksuttaa ja hirvittää.

02.12.2020 03:50:47
#415447 [+-] Piilota Suosittele

>>415174

Viis vuotta sitten asiasta vielä sai näköjään pienessä uutisen tyngässä mainita ihan julkisestikin. Toki yhtään edes lähi-historiasta kiinnostuneet ovat tienneet tämän jo pitkän aikaa. Surullista, että tämäkin aihe muistaakseni ohitettiin aikoinaan koulussa "valkoisiakin myytiin orjiksi" ja siinä se. Sen sijaan pureuduttiin perkeleesti neekereiden vientiin amerikkaan. Tai siis siltä osin, että pahat valkoiset miehet orjuuttivat koko afrikan. Ei sanottu sanallakaan siitä, että neekerit itse möivät omiaan tai että arabit olivat välikäsinä. Tästä jos yrittää sanoa yhtään mitään paremmin ymmärtävälle vihervassarifanaatikolle niin vastauksena on vain huutamista mantralla "EI NATSEJA NETTIIN, EI NATSEJA MINNEKKÄÄN".

[ 5 viestiä | ]