Perustaja Vumpalouska

Medioita voi lisätä

Jäsenet

Perustettu 14.10.2017 23:11:21 Jäseniä 33 Vierailuja 2 805 Medioita 691

Kanava koirakuville. Koska koirat ovat parhaita :3

Jee! Jee!
Pun dog iskee jälleen :3 Pun dog iskee jälleen :3
tuntuu höpöniltä tuntuu höpöniltä
Koiron höynäytys Koiron höynäytys
koiro vähän härnää :> koiro vähän härnää :>
The sea of abyss within his eyes shall swallow everything whole The sea of abyss within his eyes shall swallow everything whole
Roolit vaihtuneet Roolit vaihtuneet
Pidä tunkkis Pidä tunkkis
Joo ei oo näkyny Joo ei oo näkyny
Pug joulutunnelmissa Pug joulutunnelmissa
Koira komentaa läskiä Koira komentaa läskiä
Aih! Sinä sait minut. Aih! Sinä sait minut.
Koiran ilo sateesta Koiran ilo sateesta
Koiro leikkii Koiro leikkii
Part of your life Part of your life
Liian pelottava juttu Liian pelottava juttu
haukkuva perse haukkuva perse
Sotilaskoira Sotilaskoira
Pienet maistiaiset vaan Pienet maistiaiset vaan
Hämyasussa pandoja huijaamassa Hämyasussa pandoja huijaamassa
Uimaan! Uimaan!
Koiro Koiro
Aina voi ottaa vielä yhden Aina voi ottaa vielä yhden
iloinen :> iloinen :>
 461 näyttökertaa, 9 viestiä, 0.31 MB, 1 tiedosto
24.03.2020 17:41:42
[ + 6 | ]

Jee!

[41123] [0.png] [0.31 MB] [408x511] [] []
0.png

koira

(1074)  · 

corona

(79)  · 

korona

(298)  · 

virus

(34)  · 

meme

(451)
25.03.2020 03:59:05 | 04:01:25
#322145 [+-] Piilota Suosittele

Lyhyellä googletuksella tarkastin että leviää myös koiriin ja heidän välityksellään valitettavasti. Olisin halunnut vain olla toiveikas siitä että ihmisen paras ystävä on immuuni virukselle.

Pysykäähän varovaisina lemmikkienne kanssa!

25.03.2020 04:10:28
#322150 [+-] Piilota Suosittele

>>322145
Koskee myös sitten vivistä. Paljolle ovat immuuneja, paskaa kun syövät pentuna ja nuolevat perseensäkin, mutta Mortti ei taida päästä ulkoilemaan kuten Rontti, jossa se sitten tapais mahdollisen viruksen kantajan.

25.03.2020 08:06:12 | 08:07:50
#322186 [+-] Piilota Suosittele

>>322150
Ei pääse jos ei karkaa. Jos molemmat ovet on auki yhtäaikaa niin se on jo tuolla menossa kohti saniaispuskia.
Tänä vuonna on hiirikin kiertänyt näköjään lämmöntarpeissaan elementtiä, ja Vivamort on saanut siitä hajut, koska vaatii niin monesti pihalle ja istuu yöt ikkunalla.

edit: itse toki vahvistin havainnon huomaamalla jäljet aamutu...lakupiipulla käydessäni.

25.03.2020 11:37:39
#322224 [+-] Piilota Suosittele

Lemmikkien ei tiedetä sairastuneen COVID-19 koronavirukseen. Hong Kongissa on todettu sairastuneiden henkilöiden koirilta otetuissa näytteissä COVID-19 viruksen perimää, mutta koirilla ei ollut sairauteen viittaavia oireita, eikä näillä koirilla todettu vasta-aineita COVID-19 vastaan. Toinen koirista menehtyi, mutta kuoleman syynä oli todennäköisesti koiran korkeaan ikään liittyvät tekijät, eikä mahdollinen COVID-19 tartunta, mutta valitettavasti kuoleman syytä ei varmistettu patologisella tutkimuksella. Ruokavirasto seuraa tilannetta eläinten osalta ja tiedottaa tarvittaessa lisää, kun uutta tietoa saadaan. Mihin tahansa infektiotautiin sairastuneen henkilön on hyvä välttää eläinten tarpeetonta käsittelyä, ja pestä kädet huolellisesti aina esimerkiksi ennen lemmikkien ruokien käsittelyä.

Koiran oma koronavirus (CCV) aiheuttaa koirilla satunnaisia suolistotulehduksia. Tartunta todettiin ensimmäisen kerran 1971 ja on sen jälkeen todettu Euroopassa, USA:ssa, Aasiassa ja Australiassa.

Oireet, kuten oksentelu ja ripuli, ovat tavallisia ja kestävät yleensä muutamasta päivästä viikkoon. Kuolleisuus on matala, mutta kuolemantapauksia on raportoitu ensisijaisesti pennuilla, joilla on heikompi vastustuskyky. Yleensä infektio parantuu itsestään.

[ 9 viestiä | ]