Perustaja Spikanor

Medioita voi lisätä

Jäsenet

Perustettu 14.10.2017 23:12:45 Jäseniä 14 Vierailuja 4 280 Medioita 834

Kaikki politiikkaan liittyvä

Sanna taas. Sanna taas.
Jatkosodan syy - Operatsia Groza Jatkosodan syy - Operatsia Groza
Koiron transformaatio Koiron transformaatio
uskovaiset uskovaiset
Kättä väännettii Kättä väännettii
sannan palvojat sannan palvojat
Poliittisen satiirin taso Poliittisen satiirin taso
Sdpkin putinin puolue. Sdpkin putinin puolue.
Jussin kirjoitus. Jussin kirjoitus.
Mikko ja bensa. Mikko ja bensa.
Hyvää työtä Jutku. Saat tästä palkkioks kultaisen tähden Hyvää työtä Jutku. Saat tästä palkkioks kultaisen tähden
Li Andersson Li Andersson
Näistä kuoriutui julkisia fasisteja. Näistä kuoriutui julkisia fasisteja.
SDP uusi logonsa! SDP uusi logonsa!
Hallitus suorittaa Hallitus suorittaa
Nyt tulee rahaa. Nyt tulee rahaa.
jotain yhteistä jotain yhteistä
Prinsessa Sanna Prinsessa Sanna
Aivopesu on totta.. Kaikkihan sen tietää Aivopesu on totta.. Kaikkihan sen tietää
Ongelmia. Ongelmia.
Halla ja Biden Halla ja Biden
Väestönvaihto Väestönvaihto
Uus ö-luokan Amerikkalainen elokuva: Avaruusnekrujen kosto Uus ö-luokan Amerikkalainen elokuva: Avaruusnekrujen kosto
Kapitalismi ei toimi Kapitalismi ei toimi
 496 näyttökertaa, 3 viestiä, 0.28 MB, 1 tiedosto
17.11.2021 19:17:39
[ + 3 | ]

SIIS MIKÄ

[58650] [tiedosto.jpg] [0.28 MB] [716x805] [] []
tiedosto.jpg

politiikka

(102)  · 

hybridi

(6)
17.11.2021 19:43:54
#518261 [+2] Piilota Suosittele

Katselin merkkihuollon pihalla tänään autoni vieressä uudempaa vuosimallia samasta merkistä/mallista.
Kyseinen uudempi vuosimalli oli trendin mukaisesti tietenkin hybridi (ja pienemmillä tehoilla, koska ilmasto).

Ihmettelin kyseisen auton hieman outoa sijaintia ja asentoa kunnes huomasin sen takapuskurista läpi töröttävän hinauskoukun.

Ei näytä siltä, että seuraava autoni olisi hybridi.

17.11.2021 20:06:16 | 20:06:43
#518271 [+-] Piilota Suosittele

>>518265
Tuo kaveri oli juuri ladattava hybridi.

Ja Nettiautossa törmää tasaisen epätasaiseen tahtiin ainakin (ladattava hybridi) Volvoihin, joissa on akustohäiriö/lataushäiriö.

Vetysähköautojen tilanteen etenemistä seuraan mielenkiinnolla. Samoin sitä, että saadaanko perinteiseen kaasuautoiluun mitään järkeä eli nousisiko se sittenkin vielä vaihtoehdoksi.

Tietysti täyssähköautokin olisi vaihtoehto, kunhan vain rangeksi saadaan 500 kilometriä säällä kuin säällä, jotta asiakkailla käynti onnistuu järkevästi ja että hinta on tavallisen perheauton hinnoissa eikä kullatun hunajapurkin hinnoissa.

No, takuuta jäljellä omassa vielä 3 vuotta ja kilsoja alle 15 tuhatta, niin ei ole kiire vaihtaa vielä.
Kesäauto enemmänkin kiikarissa, jos vaikka jonkun 250-heppaisen hommaisi vielä kun sellaisen omistamisesta ei joudu linnaan - vaan pelkästään itkukohtauksiin tankatessa.

18.11.2021 08:57:54
#518463 [+-] Piilota Suosittele

>>518271

Vetytankin ongelma on se 700 ilmankehän painetta. Nykyvehkeillä tuo ei toki ole ongelma. Yhdellä tankillisellä testeissä 1200 km. Eli jos pudottelee normaaliin kulutukseen niin 900km menee heittämällä tankillisella. Ei tarvitsisi kaivaa joka laaksoa auki mineraalien toivossa.

Kaasu on toinen vaihtoehto. Mutta eipä sekään tunnu miellyttävän. Taustalla on yhtiöiden lobbaaminen tietyiltä porukoilta.

[ 3 viestiä | ]