Perustaja ReijoKoiras

Medioita voi lisätä

Luoja

Perustettu 24.03.2019 16:02:25 Jäseniä 6 Vierailuja 582 Medioita 82

Kanava Reijo Koiraan sarjakuville

Ryppy lääkärinä osa VI Ryppy lääkärinä osa VI
Ryppy ja Koponen katsovat televisiota osa II Ryppy ja Koponen katsovat televisiota osa II
Sanna tiedottaa Sanna tiedottaa
Pikku-Pertti kouluruokalassa Pikku-Pertti kouluruokalassa
Ryppy ja vaarallinen joukkoharha Ryppy ja vaarallinen joukkoharha
Pertinlaakson kulttuuri rikastuu osa IV Pertinlaakson kulttuuri rikastuu osa IV
Vappukuva naurunappulan ajoilta Vappukuva naurunappulan ajoilta
Ryppy ja Pikku-Pertti katsovat televisiota osa II Ryppy ja Pikku-Pertti katsovat televisiota osa II
Ryppy ja lääkärintarkastus Ryppy ja lääkärintarkastus
Mielenosoitus Pertinlaaksossa osa III Mielenosoitus Pertinlaaksossa osa III
Ryppy jakaa viisautta osa X Ryppy jakaa viisautta osa X
Ryppy lääkärinä osa XI Ryppy lääkärinä osa XI
Ryppy diktaattorina osa III Ryppy diktaattorina osa III
Ville ja työhaastattelu Ville ja työhaastattelu
Ryppy ja Grönmarx osa II Ryppy ja Grönmarx osa II
Epäkorrektit piirroshahmot Epäkorrektit piirroshahmot
Triggerström hakee töitä Triggerström hakee töitä
Ryppy työvoimavirkailijana osa III Ryppy työvoimavirkailijana osa III
Ryppy jakaa viisautta osa VII Ryppy jakaa viisautta osa VII
Shitter Shitter
Hassan saapuu Suomeen Hassan saapuu Suomeen
Ryppy lääkärinä osa X Ryppy lääkärinä osa X
Triggerström pöyristyy Triggerström pöyristyy
Pikku-Pertti koulussa osa IV Pikku-Pertti koulussa osa IV
 578 näyttökertaa, 4 viestiä, 0.4 MB, 1 tiedosto
16.10.2020 18:55:38
[ + 14 - | ]
👑 Plussatuin 16.10.2020.

Pikku-Pertti kouluruokalassa

[48649] [pikku-pertti_kouluruokalassa.jpg] [0.4 MB] [850x567] [] []
pikku-pertti_kouluruokalassa.jpg

pikku-pertti

16.10.2020 19:55:54
#399552 [+-] Piilota Suosittele

>>399538
Mulla on vastaus. Johtuu kulttuurista (ei siis sille omg lol ne raiskaa ja ryöstää :D). Sitten kun sen sikiämis kulttuurin yhdistää nälkäkuolemiin ja sairauksiin niin selviää edes jokunen paristakymmenestä hoitamaan vanhemmat kun ne on vanhuksia jos elävät niin pitkään. Ongelmana on länsimaiden ruokkiminen ja lääkkeet yms. yhdystettynä tuohon sikiämis kulttuuriin, joten 20:stä lapsesta jääkin huomattavasti enemmän kuin 2 henkiin. Tämäntakia afrikan väkiluku on rähäjtänyt käsiin ja siellä on vielä isommat ongelmat, sillä ei me voida näin isolla eksponentiaalilla kasvavaa ihmismäärää ruokkia ja lääkitä, joten kohta ollaan aloitus tilanteessa eikä enään suurin osa lapsista selviä.

16.10.2020 20:30:12
#399564 [+-] Piilota Suosittele

>>399552
Tämähän se. Ruoka-apu kehitysmaille on pahinta mitä niille voidaan tehdä. Sen sijaan pitäis avun saamiseksi tehdä muutoksia omaan elämäänsä, kuten vaikka sterilisaatio. Jos mulla joskus on milijardeja niin perustan semmosen hyväntekeväisyysjärjestön, että kaikki lapsettomat kehitysmaitten naaraat saa pariksi vuodeksi elintason keskimääräisessä kaupungissa, siihen siis sisältyy lekurit, (ammatti)koulutus jne. Eli tuubit tukkoon = 2 vuoden ilmanen elämä, tk ja koulutus että osaa muutaki ku lapsia tehä.

Miehille puolestaan vastaavasti sama homma, mutta sattuneesta syystä ei tiietä montako lasta ne on ehtineet pukata. Sen vuoksi sitten sanotaan vaikka munalukko kaikille nuorille jotka haluaa mukaan ennen puberteettia. Siinäpähän runkkaavat lukon rei'istä jos haluavat, mutta naiminen sen kanssa ei onnistu. Pesu kylläkin. Kuhan täyttävät 18 tai mikä siinä paskalävessä onkaan aikuisuuden ikä niin sitten tuubit tukkoon. Siitä saa sitten saman parin vuoden elätys/koulutuksen. Samalla sitten rakentais jottain työpajoja niihin kaupunkeihin niin voisivat tehä vaikka kaarnalaivoja ja ongen kohoja tai jotain. Maksaisin sitte keskimäärästä palakkaa paikallisella tasolla.

Sillä tavalla ne pyssyis tyytyväisinä, saisivat terveydenhuollon, koulutuksen ja ylikansotuksen ongelma ratkiais kahella pienellä snibeti-snab äänellä paikallispuudutuksessa. Kaikki ois tyytyväisiä.

Toki jos ois jo lapsi tai toinenkin niin sillon sais palijon pienemmät edut sterilisaatiosta, mutta kuitenkin sen verran kiinnostavat että lähtisivät mukaan siihen.

[ 4 viestiä | ]