Perustaja kaljapullonhenki

Medioita voi lisätä

Jäsenet

Perustettu 01.11.2017 16:38:38 Jäseniä 22 Vierailuja 3 348 Medioita 467

ei viddu mage :--DD
ganavalla on oma tunniste urlissa xD

ebin :D ebin :D
ajokortti ajokortti
Yligersandin normipäivä Yligersandin normipäivä
Heatings :DD Heatings :DD
Silja line on baras ja ostos gärryt :------DDD Silja line on baras ja ostos gärryt :------DDD
Puh söi taas kaiken Puh söi taas kaiken
Suuri Paint-foorumiseikkailu Suuri Paint-foorumiseikkailu
juomaa juomaa
HUUDISDA HUUDISDA
maailmankansalainen maailmankansalainen
Alig Spurdo Rauhandärvääjänä :D Alig Spurdo Rauhandärvääjänä :D
dib dib
Spurdo Spurdo
>spläts splööt :D >spläts splööt :D
breddy guud breddy guud
gohdi daivasda ja sen yli :-DDD gohdi daivasda ja sen yli :-DDD
Amerigan badriooddi :DDD Amerigan badriooddi :DDD
whad is love whad is love
Menetys Menetys
Spöl honor 4ever Spöl honor 4ever
uusi aligersantti spurdo on syntynyt :--D uusi aligersantti spurdo on syntynyt :--D
bear hospital bear hospital
Halusin vain tappaa poneja Halusin vain tappaa poneja
guntsari guntsari
 612 näyttökertaa, 4 viestiä, 0.18 MB, 1 tiedosto
06.09.2020 20:56:06
[ + 4 | ]

ajokortti

[47343] [ajokortti.png] [0.18 MB] [680x609] [] []
ajokortti.png

ajokortti

 · 

spurdo

(373)  · 

lukiolainen

07.09.2020 00:56:22 | 00:59:09
#384958 [+-] Piilota Suosittele

Kävin aikanaan Alakossa hakemassa perjantaipullon ja hokasin, että röökiäkin pittäis olla. Tepsutin siinä myyjän valavovan katseen alla tiskille ja spadduja ostamaan. PAPERIT! No annoin paperit ja kun nuori, jos osas edes laskea, lopulta pääsi lopputulokseen, että olin sitä huomattavasti vanahempi.

Kerran sitte siellä valtion apteekissa oli kans myyjänä joku varmaan samana päivänä täysikäseks tullut vaati näyttämään paperit, ku hain pullon viiniä. Se ynnäs ja ynnäs ja ynnäs, mutta ei siitä näkyny tulevan mittään. Olin jo sanomassa, että oon kohta pääsemässä jo vanahuuseläkkeelle, mutta ilimeisesti kyllästy laskemaan ja möi putelin tuhisten.

Sitte kertaalleen olin ihan marketissa hakemassa saunakalijoja ku vastassa oli ekaa päivää harjoittelussa oleva flikka. Nähessään kalijat pyys näyttämään papereita. Mua ja sen ohojaajaa jokseenki huvitti tilanne, ku jo naamasta näki, että ei tässä alaikäsiä enää olla. Tyttö katto hyvin hyvin tarkkaan ja sormilla laski, että oon täysikänen. Kyllä oli sen kavereilla hauskaa siinä ku kattovat meininkiä. Kuiskasin vielä myyjälle, että hyvin se menee, elä stressaa turhaan. Se oli niin töpinöissään että ei tainnu etes kuulla tai tajunnu missä mennään.

ps. Joku vuos takaperin kuvan kaltanen tapahtuma sattu Ruottissa. Joku ensimmäisessä maailmansodassa ollu gubbe haki folkööliä, eli kakkosta, niin ei suostunu myymään, koska ei ollu virallista henkkaria mukana vaan nimenomaan ajokortti. Onko se väärin lyyä semmosta tollua?

[ 4 viestiä | ]