naiset naiset
Vanha kaivos Vanha kaivos
hyvää saumaa bro hyvää saumaa bro
Penkkarilakana Penkkarilakana
n-sana n-sana
hyvin varmaan luistelee hyvin varmaan luistelee
Pyttipannu Brasilialaisittain Pyttipannu Brasilialaisittain
Risto Rikastettu Risto Rikastettu
hallusinaatiot hallusinaatiot
Valupertin ystävänpäivä! Valupertin ystävänpäivä!
hapsi näkee ihanan naisen hapsi näkee ihanan naisen
avaruus avaruus
lokki varasti lokki varasti
Hehr Hehr
börrökasa börrökasa
piri toimii piri toimii
säätiedote säätiedote
myyntimies myyntimies
Titanic Titanic
pitäskö ladata pitäskö ladata
en dokumentoi koskaan en dokumentoi koskaan
Hyvä uutinen Hyvä uutinen
hyvin täytetty hyvin täytetty
veetit ei tiedä veetit ei tiedä
 528 näyttökertaa, 11 viestiä, 0.12 MB, 1 tiedosto, 19.08.2018 14:19:32
[ + 4 | ]

Kamina

[16212] [sjza0pph.jpg] [0.12 MB] [720x540] [] []
sjza0pph.jpg

20.08.2018 00:16:39
#85228 [+-] Piilota Suosittele

>>85090 Omana kurkkusalaatti aikana leirin jälkeen teltat kuivatettiin kassulla, samoin navet ja kamiinat putsas aina joku epäonninnen tupakkaporukka. Eli ns nokileimahdus ei pitäisi olla mahdollinen, mutta kun siivous ja toiminta käytäntöjä on yhtä monta kuin kasarmeja suomessa niin mahdoton sanoa. Omat veikkaukset pelleilty tulenaroilla nesteillä tai kamiina mansikkana+ syttyherkkä materiaalia lähellä+ kipinä torkkunu.

20.08.2018 05:46:55
#85243 [+-] Piilota Suosittele

>>85228 Me oltiin leireillä pidempään kuin yksi yö. Eli kaminan piipun sai putsata ihan itse kesken leirin.
Kaksi kertaa olen ollut todistamassa palanutta telttaa ja molemmissa syynä oli nokipalo.

20.08.2018 08:35:38
#85248 [+-] Piilota Suosittele

>>85243 Harjoitus leiri kassun vieressä oli kans ainoa 1yön leiri meillä, ei sillon lämpätty edes kaminaa johtuen kelistä +20 astetta. Kumma juttu, ei mun palvelus aikana (9kk) meidän rykmentissä sattunut leireillä yhtään paloa tai mitään vastaavaa onnettomuutta, ainoastaan spollit onnistu polttamaan reiän A:kaminaan pelleilemällä juurikin kenkälankin kanssa ja B: teltan kattoon n.30-40cm X 30-40cm kokosen reiän, ei ollut edes putken lähellä joten syy jäi epäselväksi. Meillä lisäksi kamiinat tyhjennettiin kyllä leirillä siirryttäessä tai leirin lopuksi, mutta putsattiin ja piipujen nuohous oli vasta kassulla.

21.08.2018 03:12:02
#85515 [+-] Piilota Suosittele

Oli P-kaudella improvisoitu savusukellusharjoitus kun piippu oli muurautunu umpeen. Mut vissiin se sen yön aikana oli täyttyny. Oli kuitenkin 30-40 astetta pakkasta. Tosin oli myös vinosilmä kipinässä eikä osannu erämiestaitoja edes pääkaupunkiseutulaisen tasolla.

[ 11 viestiä | ]