venäläinen liikemies venäläinen liikemies
Ystävykset retkellä Ystävykset retkellä
osarilla ruokaa osarilla ruokaa
painavaa sanaa painavaa sanaa
nikki kay handjob nikki kay handjob
Ihana nainen Ihana nainen
perinteet kunniaan perinteet kunniaan
tuomasveturi tykittää menemään tuomasveturi tykittää menemään
Fear of the duck Fear of the duck
karen karen
Hapsi Hapsi
ohmin laki ohmin laki
rapunaaman suosikkikokoelma rapunaaman suosikkikokoelma
Miesluola Miesluola
kissan kanssa mietittiin tässä sellasta että kissan kanssa mietittiin tässä sellasta että
👍🏻 👍🏻
Apache sekosi Apache sekosi
Ihana nainen Ihana nainen
viimeinen erhe viimeinen erhe
tyty-yden vanhemmilla syömäs tyty-yden vanhemmilla syömäs
raju viljami raju viljami
eikö niiden teslojen pitäny pelastaa ilmasto eikö niiden teslojen pitäny pelastaa ilmasto
kirkuville naisille ratkaisu kirkuville naisille ratkaisu
Onnikassa Onnikassa
 435 näyttökertaa, 3 viestiä, 0.05 MB, 1 tiedosto, 20.09.2020 20:01:04
[ + 6 - | ]

Onnea korona!

[47827] [korona.jpg] [0.05 MB] [540x498] [] []
korona.jpg

kiina

(152)  · 

corona

(79)  · 

korona

(298)  · 

borat

 · 

virus

(34)
20.09.2020 23:15:46
#390761 [+-] Piilota Suosittele

Ennen osattiin rakentaa kestäviä ja huollettavia käyttötavaroita/elektroniikkaa, tosin se ehkä maksoi mutta tuli halvemmaksi pidemmän ajan kuluessa. Nyt kiina puskee kertakäyttö paskaa halvalla 24/7/365 ja ihmiset ostaa kun "halvalla saa".
Meidän kotona (vanhempieni talous) 30-36 vuotta sitten: Pesukoneen elinikä 26 vuotta(Upo 1972-1998), (väri)television 22-23 vuotta(Asa, vuodet 1981-2003?), pölynimuri yli 15 vuotta (Volta), toki näitä kaikkia käytettiin korjattavana jos vikaa tuli mutta ne pystyikin korjauttamaan kuntoon.
Minun taloudessa vuosina 2002-tämäpäivä: Ensimmäinen tv oli kuvaputki grundig joka kesti peräti 4 vuotta ennenkuin pimeni, huolto olisi maksanut enemmän kuin uusi sonyn (saatanan) kallis lcd telkku, joka puolestaan raidoittui kuolleista pixeleistä 3 vuodessa. Sen jälkeen tuli 1,5vuotta kuumana käynyt samsungin 32" joka pääsi takuuhuoltoon 2 kertaa kunnes takuu loppui ja oikea laita näytti vain violettia väriä (ei ollut mitään voimakasta magneettia lähistöllä). Sitten ei 2012-2015 ollut telkkua kun kanavat paskaa täynnä, mutta jostain syystä menin ostamaan philipsin 40" 2016 ja se on kestänyt lähinnä sen takia kun sitä ei ole juurikaan käytetty koska edelleenkin suurin osa ohjelmatarjonnasta paskaa. Pesukoneita on ollut "vain" 3 joista ensimmäinen oli joku gigantin oma merkki ja halpahinta kiinantuotos jonka poistopumppu hajosi tarkalleen 2kk takuun päättymisestä, huollon kommentti: "Ei maksa vaivaa, osta uus". Seuraava kokelas oli matsui joka pelitti hyvin reilun 2 vuotta jonka jälkeen tarvitsi päälleen 30L kotiviini saavin täynnä vettä, ettei lähtenyt linkouksen aikana riehumaan ympäri kylppäriä (tasapainotuksessa ei ollut vikaa, varsi/akseli varmaankin vääntynyt) palveli kuitenkin noin 5vuotta. Vuonna 2009 tuli bosch:i ja no pelittää vieläkin hyvin vaikka pitää helvetinmoista mekkalaa. Imureita on ollut 4(+exä), jokainen niistä on kestänyt sen 3-4 vuotta (exä 6vuotta) jonka jälkeen tyhjälläkin pölypussilla ja uusilla suodattimillakin imuteho on ollut olematon / laiska.

[ 3 viestiä | ]