Kun olin 1.luokalla niin kotihoitopaikassa pelailin näitä Kun olin 1.luokalla niin kotihoitopaikassa pelailin näitä
Pileet pystyyn Pileet pystyyn
Billy palaa Kantosta jakamaan Homontain iloja Billy palaa Kantosta jakamaan Homontain iloja
Missä bileet? Missä bileet?
Paint Joulukalenteri Luukku 5. Paint Joulukalenteri Luukku 5.
Peliparodia - FlatOut [2004 - 2006] Peliparodia - FlatOut [2004 - 2006]
Wake Sayori up before you go go Wake Sayori up before you go go
Viiksekkäät kamut Viiksekkäät kamut
Siig hail Siig hail
Mlem Mlem
Kaikki mitä valo koskettaa... :3 Kaikki mitä valo koskettaa... :3
Onnea Suomi! Onnea Suomi!
deus vult deus vult
Meow! Meow!
Boing Boing
Tuomas servattu Tuomas servattu
Mitä vittua Hemuli Mitä vittua Hemuli
PeliLogiikka - Tomb Raider [1996] PeliLogiikka - Tomb Raider [1996]
Glom ! Glom !
Ystävyysvaltiossa juhlitaan Ystävyysvaltiossa juhlitaan
oh no oh no
Porchemies saa kiitosta Porchemies saa kiitosta
Romanttinen ulkoiluretki :3 Romanttinen ulkoiluretki :3
Vähättelytaktiikan kannattaja Vähättelytaktiikan kannattaja
 512 näyttökertaa, 6 viestiä, 4.52 MB, 1 tiedosto, 07.07.2021 21:39:05
[ + 5 | ]

Repon lempikolikot: Konstantinopolilainen stamenon

[55020] [kuppi.jpg] [4.52 MB] [10152x3128] [] []
kuppi.jpg

kolikko

(33)  · 

bysantti

 · 

rooma

(13)  · 

antiikki

(6)  · 

vanha

(65)
07.07.2021 21:46:11
#478264 [+-] Piilota Suosittele

Nyt ollaan taas jännän äärellä! Kuvassa on Rooman keisari Iisak II Angeloksen äärimmäisen huonosta hopeasta valmistettu stamenon. Tämä on erikoisen muotoinen, koska keisari Mihailin aikana Rooman valtakunta luopui normaaleista kolikoista melkein kokonaan, ja kaikki vähänkin arvokkaampi lyötiin näin kuppityyliin! Normaaleita kolikoita tehtiin vuoden 1092 jälkeen vain kaikkein pienimpinä nimellisarvoina, tetarteroneina ja puolikkaina!

Erittäin huonosti lyödyllä etupuolella voitte nähdä Arkkienkeli Mikaelin täydessä sotisovassa. Takapuolella näkyy paljon parempi keisarin muotokuva, ympärillään maininta hänen despoottiudestaan. Kolmas kuva kertoo kolikon muodosta. Näitä ei noin vain puskettu taskuun.

07.07.2021 22:39:41 | 22:40:13
#478280 [+-] Piilota Suosittele

Muistan jostain joskus lukeneeni juttua, että vissiin jollain hapoilla testasivat kolikoiden metallipitoisuuden ja sen avulla sitten kauppiaat laski, että kuinka monta kolikkoa piti saada vaikka sadasta kilosta läskiä. Nykyaikana kun rahan arvo on "vakio" niin jokaista vastaan tulevaa rahaa ei tarvitse erikseen tutkia pitoisuuksiltaan. Miten se käytännössä hoitu ennen wanhaan, kun itekkin tuossa meinasit nuita "huonosta hopeasta valmistetuiksi"?

Anteeksi, muistin väärin. Kyseessä ei ollut happo vaan ns. "hopearauta".

07.07.2021 22:50:18
#478285 [+-] Piilota Suosittele

>>478280

Jep. Esimerkiksi just Konstantinopolin valtakunnassa nämä kolikot piti ottaa vastaan keisarin määräämällä vaihtokurssilla. Päärahayksikkö oli ilmeisesti hyperpyron, joka oli kultakolikko, ja näitä piti mennä 48 per hyperpyron, kun niitä oikeasti piti maksaa melkein 200 per hyperpyron. Normikulut maksettiin stamenoneina ja tetarteroneina, mutta verot oli pakko maksaa hyperpyroneina: se tarkoitti että valuutanvaihtajilla oli hyvät apajat ja herkulliset mahdollisuudet riistää maanviljelijöitä!

03.12.2024 21:39:01
#663911 [+-] Piilota Suosittele

Miten muuten ennenvanhaan pääteltiin kauppatavaran hinta? Ainaki viikingit tais käyttää vaikka hopeisia rannerenkaita joista leikattiin sopiva pala irti maksuksi ja sama tais koskea myös hopeakolikoita noin yleisemminkin. Laskiko ne maksun arvon jollaki puntarilla vai miten se oikeen tapahtu nuin niin ku käytännössä?

[ 6 viestiä | ]