Yo dawg Yo dawg
Resepti maukkaaseen illanviettoon Resepti maukkaaseen illanviettoon
Puhui itsensä pois pussystä Puhui itsensä pois pussystä
feels vs reals feels vs reals
ylvästä ylvästä
Kielletyt ajatukset Kielletyt ajatukset
Täs pitää tietää biisin nimi Täs pitää tietää biisin nimi
Billy palaa Kantosta jakamaan Homontain iloja Billy palaa Kantosta jakamaan Homontain iloja
Naama sumennettu Naama sumennettu
"Isämmaam puolesta" "Isämmaam puolesta"
c-3ppo c-3ppo
No niin! No niin!
Ruokaa. Heti. >:3 Ruokaa. Heti. >:3
GLOM GLOM
gohdi daivasda ja sen yli :-DDD gohdi daivasda ja sen yli :-DDD
Pileet pystyyn Pileet pystyyn
Oh shit, I'm sorry Oh shit, I'm sorry
Missä bileet? Missä bileet?
Hehe Hehe
Kommandant Katze Kommandant Katze
Jeesus ristus nainen hiljaa!! Jeesus ristus nainen hiljaa!!
Mis oot ollu... Mis oot ollu...
Perhepotrettikokoelma Perhepotrettikokoelma
silmät sulaa silmät sulaa
 608 näyttökertaa, 15 viestiä, 0.15 MB, 1 tiedosto, 05.08.2021 17:17:11
[ + 2 | ]

Iiriksellä on pointti

[55620] [tiedosto.jpg] [0.15 MB] [1080x1424] [] []
tiedosto.jpg

iiris suomela

(11)
05.08.2021 17:29:31 | 17:30:28
#486923 [+-] Piilota Suosittele

kohta ei oo enää naisurheilua. On vain "naisurheilua" jossa miehet urheilee ja väittää olevansa naisia. Kai se kohta riittää, että vain tuntee olevansa nainen

05.08.2021 18:56:58 | 20:00:05
#486966 [+-] Piilota Suosittele

urheilu on typerää hommaa. en tiedä siitä mitään, enkä haluaisikaan tietää. allaolevat mielipiteet pohjautuvat täten huonoon informaatioon ja penseään asenteeseen, mutta koska kerran penätään missä olin kun piti huolestua bikinipakosta niin tällaiset ajatuksia minulla olisi asian tiimoilta.

onko väärin vaatia sakon uhalla satunnaista naista pukeutumaan bikineihin jos tämä ei halua? tottakai se on! mutta eihän se ole laisinkaan sama asia kuin odottaa että urheilijat, jotka ovat vapaasti valinneet lajinsa, myös noudattavat sen sääntöjä. oletan että nämä kiistanalaiset pukeutumissäännöt ovat olleet paikallaan heidän aloittaessaan lajin eivätkä ne silloin haitanneet, kuten eivät myöskään sen ankaran harjoittelun aikana jota varmasti vaadittiin lajissa hyväksi tulemiseen. mutta nyt ne säännöt ovat sitten yhtäkkiä ongelma kun pitäisi edustaa omaa maata korkeimmalla tasolla. mitä vittua.

mitä helvettiä yleensä on rantakäsipallo ja miten se eroaa normaalista käsipallosta? koska en tiedä niin pitää arvata, ja vaikka se tuskin siihen rajoittuukaan niin veikkaan että ranta-asustus ei ole ihan täysin mitätön osa sitä eroa. tämän valossa mikä niissä bikineissä on niin kauheeta sitten? eikö se oikea ongelma ole että miksi ne miehet ei ole speedoissa tai borateissa. pakottakaa ne käyttämään niitä niin ollaan tasoissa. jättäkää ne bikinit päälle tai vielä parempaa, siirtykää kaikki normaaliin käsipalloon saatana kun nyt kerran haluatte tämän lajin identiteetin tuhota.

sit näihin trans urheilijoihin. lähdetään siitä että miksi naisten urheilu on erikseen. se ei ole vaan sen takia että olisi kiusallista käyttää samaa pukuhuonetta. se on sen takia että ilman erillissarjaa niitä naisia ei juuri näkys palkintokorokkeilla. ja jos transnaiset jotka ovat viettäneet 30 vuotta miehenä alkavat laajemmin kisata samassa sarjassa niin päästään tismalleen samaan lopputulokseen.

ketään ei muuten tunnu kiinnostavan transmiesten kohtalo. tokkopa heitä tullaan näkemään korkealla tasolla laisinkaan.

05.08.2021 19:41:10
#487001 [+-] Piilota Suosittele

Transurheilijoiden vuoksi naisten puolesta loukkaantujat ovat lisääntyneet viime aikoina merkittävästi. Liekö kohta ohittavat määrässä ryhmän, joka alkoi olla huolissaan naisten turvallisuuden puolesta vasta kun ulkomaalaistaustaiset tekijät alkoivat näkyä piikkinä tilastoissa. Sitä ennen ei ollut tarvetta perustella keskustelufoorumeita tai ottaa naisia eräänkin puolueen keppihevoseksi.

05.08.2021 19:52:26
#487005 [+-] Piilota Suosittele

minusta saavat kaikin mokomin tuhota naisurheilun ja jos suinkin mahdollista niin miesurheilun myös
onhan se toisaalta vähän sääli jos tämä ei ole tarkoitus, mutta sääli on sairautta

06.08.2021 00:03:30
#487127 [+-] Piilota Suosittele

Kyllä siitä lähdetään, että ei voi ilman bikineitä rantalentistä pelata kuin nudistirannalla.

Noin muutoin sitten taas, että naisurheilijan palkka on murto-osa miesurheilijan palkasta, niin se on ihan siitä kiinni, että miten saa näkyvyytensä myytyä. Sponsorilajeissa voi käydä niin, että toinen saa paremman hinnan kuin toinen.

11.04.2022 19:27:42
#562637 [+-] Piilota Suosittele

>>487001
Aika paljon kyllä on transuvihaakin mutta suurimpana ongelmana tuossa on justiin se että se ei oo reilua tai urheeta kilpailla sarjassa missä sulla on selkee fyysinen etulyöntiasema.

Siis kyllähän sitä on myös FTM-porukkaa joka kilpailee miesten sarjoissa. Niistä vaan ei puhuta koska ne ei dominoi niitä.

Nyt sitten jäin miettimään että onko urheilulajia jossa naiset vetäis keskimääräisesti parempia tuloksia ku miehet?

[ 15 viestiä | ]