Turppi rivistössä Turppi rivistössä
Tissit Tissit
King of all niggers King of all niggers
Aiotko käydä täällä ruokaostoksilla Aiotko käydä täällä ruokaostoksilla
rakamakafoon rakamakafoon
odotan autolla odotan autolla
Pyllerö Pyllerö
Uuno Turhapuro anime Uuno Turhapuro anime
normi luolastolainen normi luolastolainen
Kunnollista aikaa Kunnollista aikaa
Onko tälle mitäin selitystä? Onko tälle mitäin selitystä?
Pylly Pylly
märkää märkää
Pepan isän ruohonleikkuri osa 2 Pepan isän ruohonleikkuri osa 2
420 420
Miss Piggy Miss Piggy
based based
laiskottaa laiskottaa
nakuankka pelaamassa videopelejä nakuankka pelaamassa videopelejä
Dindu nuffins' in Helsinki Dindu nuffins' in Helsinki
Aikamoinen monsteri Aikamoinen monsteri
Kakara kyseli liikaa Kakara kyseli liikaa
japani japani
börheä setä börheä setä
 1 021 näyttökertaa, 4 viestiä, 0.77 MB, 1 tiedosto, 17.10.2021 00:07:46
[ + 8 | ]

eesti

[57465] [suomi-eesti.png] [0.77 MB] [402x840] [] []
suomi-eesti.png

eesti

(19)  · 

viro

(48)  · 

suomi

(395)  · 

kopiointi

 · 

matkiminen

17.10.2021 16:29:50
#508734 [+-] Piilota Suosittele

>>508620
Parjaukselle on historiallinen syy. Miksi? Koska ne kuulu neuvostoliittoon, toki itsenäistyi mutta valtioiden välisissä suhteissa nää hommat kestää. Virolla oli todella paljon todistettavaa, mutta se suoriutui niistä aika hyvin. Esimerkiksi sotien aikaan virolaiset oli näppäriä liittolaisia kun salakuunneltiin ryssän taajuuksia. Vaikka apu sieltä oli pientä, sillä saattoi olla suurempia merkityksiä.

No mites kun mentiin kohti nykyaikaa?
Viron oman identiteetin löytäminen kesti aikansa. Se 80 ja 90-luvun piratismin paratiisi kukoisti eniten heidän maineessaan. Suomalaiset kävi ostaan viinaa ja huorissa, toki sitä tapahtuu edelleen muttei niin suuressa mittakaavassa. Mä sanoisin että vasta siinä 2010 viro alkoi nousta ja lujaa. Nyt kun 2021 menee viroon, se ei todellakaan ole sama asia kuin 10v sitten. Se on kuitenkin kulttuurin kehityksessä paljon, sillä virolaisten silmissä 2001 ja 2021 helsinki näytti niille samalta.

Koitan sanoa että tietyissä asioissa viro on noussut ihan saatanasti meitä enemmmän, mutta luonnollisesti itsenäisyyden jälkeen oli aika suo mistä ponnistaa.

[ 4 viestiä | ]