kuallu meri kuallu meri
mailma 5 vuotta sitten mailma 5 vuotta sitten
Sattuu kaikille Sattuu kaikille
Tissit Tissit
Ihana pylly Ihana pylly
piilosammakko piilosammakko
Sotahuuto 2024 Sotahuuto 2024
marika fingerroos maalaa marika fingerroos maalaa
onko nälkä onko nälkä
semmosta se on semmosta se on
ihana nainen ihana nainen
Hyvä peli Hyvä peli
turbopuputtaja turbopuputtaja
paper straws paper straws
ruotsi ruotsi
Mjäy Mjäy
Uudet farkut Uudet farkut
kääpiö matcheten kanssa kääpiö matcheten kanssa
epäystävälliset maat epäystävälliset maat
Velkapuolue Velkapuolue
tiinatuulia näyttää persereikää tiinatuulia näyttää persereikää
päivän viisaus päivän viisaus
Varoitus! Tuote on lihaa! Varoitus! Tuote on lihaa!
Mentaalisavukkeella on hyvä idea. Mentaalisavukkeella on hyvä idea.
 497 näyttökertaa, 16 viestiä, 0.1 MB, 1 tiedosto, 22.11.2021 16:42:29
[ + 4 | ]

PC-pelaamista 90-luvulla

[58777] [pcpelaamista.jpg] [0.1 MB] [960x945] [] []
pcpelaamista.jpg

pc pelaamista

22.11.2021 18:12:34
#519507 [+-] Piilota Suosittele

>>519479
Silloin tehtiin kaikkea porukalla. Nykyään kaikki nyhvää omissa nurkissaan ja tuijotavat puhelintaan. Mitenkähän noi tulee pärjäämään sitten kaks kymppisinä, ku sosiaalinen elämä ennen sitä nolla...

22.11.2021 19:45:42
#519527 [+3] Piilota Suosittele

>>519496
Voi niitä aikoja, kun oli nuori ja opiskelemassa it-alaa. Koulupäivän jälkeen jäätiin vetelemään Doomia tuntikausiksi.
Kun oli nuori, terve ja innokas, niin ei ollut koskaan kusihätä, ei nälkä eikä väsy. Moottorisaha kourassa juostiin hulluna hihkuen toisten kimppuun kunnes se nälkä oli sittenkin aivan liian suuri.

Sitä en kyllä muista milloin tehtiin läksyjä ja ohjelmoitiin harjoitustehtäviä. Jossain välissä nekin tehtiin.

22.11.2021 21:27:37 | 14:38:53
#519583 [+1] Piilota Suosittele

>>519567
>>519577

:333


Ehti olla eilen bendeleellinen hetkelliskuumotus kun oli tarvetta poistaa viesti enkä heti löytänyt uudenkarheaa roskisikonia >:3 Mutta mukavaa jos sivuston kehitys on kehittynyt :3

22.11.2021 23:52:47
#519683 [+-] Piilota Suosittele

>>519627
Meillä luokat olivat koko ajan avoinna ja loppuajan meillä oli dedikoitu luokka dedikoiduilla henkilökohtaisilla koneilla, ei tarvinnut koodata käytävällä. :D

Mutta tarkemmin kun muistelee, niin ohjelmointia tehtiin ainakin viikonloppuisin kovasti... ne vähemmän tärkeät teoriajutut taidettiin kyllä vetäistä kasaan 5 minuuttia ennen tunnin alkua.

Doom (muista edes mikä versio, se ensimmäinen verkkoversio kaiketi) oli kyllä pääosassa pitkään. Civnetiä muutamat yrittivät, ei ottanut tuulta alleen. Quakea jossain vaiheessa yrittivät myös, ei ottanut sekään tuulta alleen.

Jossain vaiheessa Death Rally sai aika hyvin koulussa kannatusta, mutta se katosi nopeasti, kun Duke Nukem 3d sai porukat taakseen. Shadow Warrior taisi olla siinä jossain kanssa, mutta se ei ketään kiinnostanut. Blood 2 oli aika next leveliä grafiikaltaan, liikkeiltään ja aseiltaan. Se nousi jossain vaiheessa pelatuimmaksi.

[ 16 viestiä | ]