Taka taka taka taka takaa ta Taka taka taka taka takaa ta
hajuaisti hajuaisti
nimeni on pirkka ukko nimeni on pirkka ukko
TИUƆ TИUƆ
Kissuttelu 101 Kissuttelu 101
Vanhuus ei tule yksin Vanhuus ei tule yksin
Logiikka Logiikka
Ääliöt ääliöilee Ääliöt ääliöilee
Koetti miettiä syvällisiä Koetti miettiä syvällisiä
teron tulevaisuus teron tulevaisuus
Semmoset tälläkertaa Semmoset tälläkertaa
Edestä Edestä
Meillekö koira?! Meillekö koira?!
Amerikkalaisen jalkapallon nimi tulee jalan mittaisesta pallosta Amerikkalaisen jalkapallon nimi tulee jalan mittaisesta pallosta
älä kääntele vipujani älä kääntele vipujani
Muumipapanmulkero Muumipapanmulkero
aamulähtö aamulähtö
Nörtti Nörtti
onko siellä ketään :3 onko siellä ketään :3
Riks raks ja poks Riks raks ja poks
Kyllä ennen oli kaikki paremmin Kyllä ennen oli kaikki paremmin
lepakoita vintillä lepakoita vintillä
mopojonnen sisäänajo mopojonnen sisäänajo
vituttaa kun käy näin vituttaa kun käy näin
 563 näyttökertaa, 8 viestiä, 0.06 MB, 1 tiedosto, 11.03.2022 20:46:23
[ + 5 | ]

So gullible

[62619] [placebo.jpg] [0.06 MB] [526x531] [] []
placebo.jpg

placebo

 · 

doctors

11.03.2022 22:29:11 | 22:30:25
#554489 [+-] Piilota Suosittele

Jokin aika sitten oli töllössä hyvä tiedesarja, jossa käsiteltiin myös tätä aihetta.
Rugbyn pelaajat pistettiin pitämään kättä jäävedessä ja otettiin aika ylös kuinka kauan kestävät.
Ensin suoraan ja seuraavaksi puolelle porukasta paikallista brändimerkkiä "Buranaa" ja toiselle puoliskolle merkitöntä.
Buranaa syöneet erottuivat selvästi toisesta ryhmästä kestävämpinä, vaikka molemmat olivat saaneet samaa Buranaa.
Bränditöntä syöneet kestivät saman kuin ilman mitään.

12.03.2022 01:05:26
#554583 [+-] Piilota Suosittele

Yritetäänkö tässä sanoa että jos se olis saanu oikeaa lääkettä, nuo oireet olis kirjattu mahdollisiksi sivuoireiksi rokotteesta vai oliko tämä vain vitsi vuodelta 1999, ku suurin salaliitto oli fluorattu vesijohtovesi?

12.03.2022 10:28:45 | 10:29:18
#554672 [+-] Piilota Suosittele

Mieli on kova tekijä sairauksissa. Jos mielisi ei tahdo, että tilanne muuttuu paremmaksi niin ei se välttämättä muutu, edes lääkkeillä. Paranemisprosessissa mielen eheys on äärettömän tärkeää.

12.03.2022 22:10:25
#554866 [+-] Piilota Suosittele

Plasebo on outo juttu. Sitä on hyvä tutkia, mutta tulosten tulkkaaminen vaatii sitten jo oikeasti puolueetonta sakkia. Ykski kerta kattoin jottain dokkaria jostaki emännästä millä oli vaikka mitä vaivaa ettei lihakset kantaneet ja tärisi vaan. Se oli osallisena kokeessa jossa osalle tehtiin oikea aivoleikkaus ja toisia vaan jekutettiin. Se oli jekutettu. Tietenki sairaalassa suhtauduttiin kaikkiin ku ne ois oikiasti käyneet leikkuulla. Se eukko sai muutamaksi kuukaudeksi takas liikuntakykyä sen verran, että pysty jopa luistelemaan, mutta sen parin kuukauden jälkeen alako taas taantumaan. Siinä vaiheessa sille kuten muillekki kerrottiin, että kumpaan ryhmään ne kuulu oikeasti, hoidettuihin vai ei.

Semmosenki legendan muistan, että ala-aste ikäsille oli vetästy pieni hypnoosisessio missä niille iskostettiin, että niiden elimistö kykenee auttamaan hampaita pysymään ilman reikiä jne tms. Sitten ku sylkinäytteet tsekattiin niin niissä tosiaan oli verrokkeihin enemmän jotaki mitä lie entsyymiä mikä estää reikiintymistä.

Mieli kykenee jeesaamaan ihan fyysisiä toimintoja, mutta sen varaan ei voi laskea kaikkea. Jos se ois niin helppoa niin kellään ei ois mitään sairauksia.

12.03.2022 23:09:53
#554886 [+-] Piilota Suosittele

>>554866
En tiä, ehkä ihmisen aivot kykenee jonkin verran ohjaamaan hermostollista toimintaa yli tietyn pisteen väliaikaisesti jos aivoille on syntynyt käsitys että kaikki on taas ok. Sitten kun ne tajuaa että on bamboozled ne palauttaa taas toiminnot normaaliin tilaan jossa aivot on tiedostaneet vamman ja asia on hyväksytty.

12.03.2022 23:49:21
#554907 [+1] Piilota Suosittele

>>554886
No tuommonenpa käsitys mullekki o jäänynnä. Ihime touhua se psyykkaaminen, mutta mikäs siinä. Vielä ku sais ittensä hoideltua ilimatteeksi humalaan niin ei tarttis erikseen ostaa viinaksia.

[ 8 viestiä | ]