pössyttelevä rapu pössyttelevä rapu
neontukat vittuun neontukat vittuun
hitsauspuikko hitsauspuikko
Mukavaa porukalla Mukavaa porukalla
ranskan ympäriajo menossa ranskan ympäriajo menossa
Tisseille Tisseille
ihana kaunotar ihana kaunotar
NAKUANKKA asentaa atk NAKUANKKA asentaa atk
totuus sattuu totuus sattuu
raskasta musiikkia raskasta musiikkia
Milf Milf
reilut woke vanhemmat reilut woke vanhemmat
Älykääpiö Älykääpiö
Miisa Nuorgam Miisa Nuorgam
vihreiden erikoisjoukot vihreiden erikoisjoukot
persettä persettä
allah allah
hienosti suoritettu hienosti suoritettu
meillä on tilaa meillä on tilaa
virun persut virun persut
Kumma kun ei autokauppa käy Kumma kun ei autokauppa käy
ei siinä ole suojatie ei siinä ole suojatie
Sexy Gandalf Sexy Gandalf
jeccu jeccu
 736 näyttökertaa, 5 viestiä, 0.12 MB, 1 tiedosto, 22.05.2022 09:56:54
[ + 7 - | ]

Tampere

[64557] [tiedosto.jpg] [0.12 MB] [1024x702] [] []
tiedosto.jpg

tampere

(21)  · 

apu apustaja

(334)
22.05.2022 10:44:51
#572665 [+2] Piilota Suosittele

hyvin ne päättäjät veti rahaa taskuunsa kun tampereen ratikkaa suunniteltiin. yhdessä vaiheessa lipsahti "henkilökohtainen" lista suunnittelusta kaikilla sai 100 tonnia tai yli rahaa vaikka ratikka suunnittelu oli vasta aivan alkuvaiheessa.

hämeenkadulla oli vuosikymmenet 4 kaistaa ja pysäköintipaikkoja sivuilla. liikenne ja haitaribussit kulki ok. sitten ratikka tuli. 2 kiskot ja ei muuta sitten hämeenkadulla. kaupat lähti. henkilöautolla ei pääse keskustaan helposti. grynderit teki hyvät rahat.

sähkönivelbussit olis toiminut paremmin ja tullut halvemmaksi. vain alle 15% tamperelaisita pystyy käyttämään ratikkaa. sitten ne keksi että bussit alkaa vain syöttää ihmisiä sivualueilta ratikka linjalle ja palaan takas sivulle. seiso nyt sitten yli 20 asteen pakkasessa tai räntsatessa odottamassa ratikkaa. täynnä-täynnä ... ennen pystyi valitseen bussin jos lähin on aina täynnä. ratikoita on vain yksi ja perillä pitää kävellä tai ajaa bussilla kotiin.

ennen se toimi yhdellä bussilla a paikasta b ilman vaihtoja.

22.05.2022 13:39:42
#572683 [+2] Piilota Suosittele

Trollikat olisivat tulleet paljon edullisimmiksi ja olisivat olleet myös historiallisesti hauska asia palatessaaan Dumbereen katukuvaan. Mutta ei, pitihän sinnekin ratikat kun Häslingilläkin on!

[ 5 viestiä | ]