rikkautta vain rikkautta vain
olutta olutta
Gondolan syntymäpäivä Gondolan syntymäpäivä
Ainakin ovat rehellisiä Ainakin ovat rehellisiä
joku nigger myy kortsuja joku nigger myy kortsuja
munalla munalla
nokia 3310 nokia 3310
Ei perkeleen perkele Ei perkeleen perkele
Meemit Meemit
Ring ring Ring ring
ano moskovassa ano moskovassa
Tuhat Markkanen Tuhat Markkanen
Tuomiopäivä Tuomiopäivä
illallinen katettu illallinen katettu
Vuan on hyvvee piirakkoo Vuan on hyvvee piirakkoo
Huomenta Huomenta
Kalliolle kukkulalle Kalliolle kukkulalle
Nigga Bob Nigga Bob
turri turri
Suomalaisten syytä t. allahisti Suomalaisten syytä t. allahisti
Nyn of Persia Nyn of Persia
Sähköä Sähköä
Kuvakommentti Kuvakommentti
maajunssi maajunssi
 592 näyttökertaa, 8 viestiä, 0.05 MB, 1 tiedosto, 14.07.2022 15:41:10
[ + 5 - | ]

Länsimaiden rappion syy

[65718] [mikaisona.jpg] [0.05 MB] [700x391] [] []
mikaisona.jpg

mikä

(14)  · 

haluat

 · 

olla

(7)  · 

isona

 · 

astronautti

(8)  · 

tubettaja

(7)
14.07.2022 18:36:02 | 18:44:58
#585682 [+2] Piilota Suosittele

Vuosia sitten jossain slush tms tapahtumassa joku start up aloittelija haki rahoitusta "tubenomi" ammattikoulutuksen järjestämiseen ja ammattinimikkeen tunnustamiseen.

Silloin ajattelin että ei markkinat maksa kuin senttejä jostain 15minuutin läpäläpä + mainostus / suosittelu videosta ja mistä sille riittäisi esim.suomen kokoisessa maassa katsojia joilla saisi vaikka edes 2000-3000€/kk bruttotulot.

Nyt tiedän vain sen että jos joku "some ammattilainen" suosittelee / esittelee / tuotetta "X", niin yritän parhaani mukaan välttää kyseistä tuotetta välttäkseni tukemasta "some vaikuttajan" rahoitusta.

Sen sijaan striimaajat jotka vain tuottavat sisältöä (ilman piilomainontaa) ovat euronsa ansainneet, tosin joidenkin lahjoitus kerjääminen ärsyttää mutta eipä ole pakko katsoa, voi vain ihmetellä miten jollain P.Viherahollakin on yli 70.000 kanavan tilaajaa, tosin nykyisin varmaan katselukerrat tippuneet 12-14 vuoden takaisista määristä.

14.07.2022 21:42:27
#585744 [+-] Piilota Suosittele

Ei sentään lue taikonautti, mulle ne ovat kaikki olleet aina astronautteja, ja nykyään niitä kutsutaankin avaruuslentäjiksi.

21.09.2025 19:07:43
#718169 [+-] Piilota Suosittele

>>585781
Vanha viesti, mutta jos tosissaan puhutaan että youtube ja vapaa some on pahasta niin silloin ne maat joissa sitä ei ole, niin ne maat EIVÄT ole rappiolla right?

Maat joissa vapaa some ja tubetus on kontrollissa ovat:
Pohjois-Korea

Kiina

Venäjä


Hetkinen, misk tää lista alkaa näin...? Eiks tän pitäny..? Oho ?

(Tosin sä tän tiesitkin, mutta monet muut eivät. Ei se vapaa sometus ole pahasta, vaikka paskaa siitä löytyykin)

[ 8 viestiä | ]