Kohina Kohina
8€ ukulele valmiina 8€ ukulele valmiina
Monskuun vaatima näyttö2 Monskuun vaatima näyttö2
onko jano onko jano
Zoroethrus Zoroethrus
Tweedabop Tweedabop
Pieniä osia Pieniä osia
U mad? ;3 U mad? ;3
niilo22 pelaa sania niilo22 pelaa sania
Kohta paukkuu Kohta paukkuu
Fug the sytsem Fug the sytsem
hesburger hesburger
Joka viides vanki on ulkomaalainen Joka viides vanki on ulkomaalainen
meinas pörähtää housuun muttei onneks pörähtäny meinas pörähtää housuun muttei onneks pörähtäny
erehtyyhän sitä erehtyyhän sitä
Räkä Räkä
SNIBETI SNAB RAVE X--D SNIBETI SNAB RAVE X--D
Nimimerkillä kyylä Nimimerkillä kyylä
Subzero Subzero
Aika menee nopeesti Aika menee nopeesti
rölli rölli
Mee nyt nukkuun t. kissa :3 Mee nyt nukkuun t. kissa :3
"Mihin hypätään?" "Mihin hypätään?"
läski kissa läski kissa
 648 näyttökertaa, 15 viestiä, 0.1 MB, 1 tiedosto, 03.06.2024 13:14:03
[ + 8 | ]

Persun genderinot 2

[70906] [1000005803.jpg] [0.1 MB] [1080x750] [] []
1000005803.jpg

gender

 · 

sex

(24)  · 

sukupuoli

(23)
03.06.2024 14:42:26
#624460 [+5] Piilota Suosittele

miksi emme voisi vain merkata vessat, pukuhuoneet, vankilat, urheilusarjat yms. että urokset ja naaraat sensijaan että miehet ja naiset
pienellä kieliopillisella kikalla kaikki tekaistut ongelmat katoaisivat ja palaisimme takaisin arkitodellisuutta vastaavaan maailmaan
luojan kiitos että suomessa ei sentään ole pronominiongelmaa

03.06.2024 17:04:20 | 17:08:12
#624497 [+3] Piilota Suosittele

>>624457
Täähä se. Intersukupuolisuus ei ole sukupuoli vaan sen vääristymä joka on tapahtunut sikiövaiheessa.

"When I completed my Masters in Neurosciences, I learned that sex is already hard to define" vissiin vähä vasemmalle kääntyviä opeja tai ajatusmaailmaa jos näin pääsee käymään :D Sukupuolen määritys meinaan ei todellakaan ole vaikeaa, ellei kyseessä ole esim. intersukupuolinen tai muuten vammainen syntyessään joissa kehitysvamma osuu sukupuolielinten alueelle. About 99,9% ihmisistä on helppo määrittää syntyessä.

"and gender is both social and in the brain" Toki. Miksi tuon genderin nyt voisi kääntää, vaikka sosiaaliseksi sukupuoleksi. Se tosiaan oon kiinni sosiaalisuudesta ja aivoista (esim sekopää transut yms). Leikkauksilla yms. ei voi kuitenkaan muttaa syntyessä saatua sukupuolta vaan voi koittaa muokata itseään kauneusleikkauksilla ja pippelin silpomisilla itseään näyttämään enemmän määrittämältään sosiaaliselta sukupuolelta. Huom. tämä ei tosiaan silti vaikuta silti millään tavalla sukupuoleen.

"and that everything is alot more complex." Toki sosiaalinen sukupuoli on huomattavasti monimutkaisempaa ja jopa sukupuoli voi olla monimutaiksta esim. intersukupuolisetn kohdalla. Sukupuolia on siitäkin huolimatta vain 2. Siinä määrässä ei ole mitään monimutkaista tai epäselvää.

03.06.2024 18:17:09
#624520 [+-] Piilota Suosittele

>>624497
Aivovamnaisella myöskään tuskin on peruskoulua, se middle-school, korkeampaa sivistystä.
Tämä teksti kertoo nimenomaan sinusta.
Kiitos kun tulit sen vahvistamaan.

03.06.2024 20:58:29
#624568 [+-] Piilota Suosittele

Jos joku on sukupuoleltaan vaikka T72 panssarivaunu, niin mitä merkitystä?
Se, että sitä hierotaan naamaan ja tehdään laki, että 10v lapsi voi vaihtaa sukupuoltaan, niin mennään pahasti metsään.

04.06.2024 22:17:26
#624846 [+-] Piilota Suosittele

>>624831
Tämä oli vain kärjistys.
Kyllähän nuo "ihmisoikeuksien" puolesta puhujat kertovat, että lapsi saa vaihtaa sukupuolensa, mutta ei saa edes tähtisadetikkua pitää kädessä kuin vasta aikuisena.

[ 15 viestiä | ]