no no no! Not today vasemmistomädättäjä no no no! Not today vasemmistomädättäjä
Hirviö osa 1 Hirviö osa 1
D.va D.va
Sanoiko joku viinaa? Sanoiko joku viinaa?
siili servaa siili servaa
Highway to the Danger Zone Highway to the Danger Zone
grillaus grillaus
Iineksen logiikka Iineksen logiikka
Onnia vauvattaa :3 Onnia vauvattaa :3
Tujumpi paukku perseessä Tujumpi paukku perseessä
Deja vu Deja vu
Muutama webm 28 Muutama webm 28
Esko ja ikuinen maanantai Esko ja ikuinen maanantai
Raksa-Penan Runkku Ratkaisu Raksa-Penan Runkku Ratkaisu
fantasika fantasika
Kun @slayer dikkaa feikeist naisista nii mite amanda ahola menis Kun @slayer dikkaa feikeist naisista nii mite amanda ahola menis
Karppi ja koiro Karppi ja koiro
Jonned yriddää hagee eddania k-margedil :DDD:D Jonned yriddää hagee eddania k-margedil :DDD:D
Ihmemaa Naurunappula 1-2 (Otus) Ihmemaa Naurunappula 1-2 (Otus)
Jälkiuunipala joka on varusteltu silakkapihvillä +ruohosibale Jälkiuunipala joka on varusteltu silakkapihvillä +ruohosibale
Fingerpori Fingerpori
Etymologiaa Etymologiaa
Ei ihan terve ihminen kyseessä Ei ihan terve ihminen kyseessä
sen sellainen sen sellainen
 694 näyttökertaa, 12 viestiä, 0.07 MB, 1 tiedosto, 10.06.2024 01:15:47
[ + 6 | ]
👑 Plussatuin 10.06.2024.
👑 Katsotuin 10.06.2024.

Riikka leikkaa

[71044] [1000006174.jpg] [0.07 MB] [886x951] [] []
1000006174.jpg

riikka purra

(57)  · 

persu

(135)
10.06.2024 16:34:07
#626165 [+1] Piilota Suosittele

>>626160 kyllä.. ei ollu kanttia leikata enempää ja tarvivat rahaa nopeesti ku velkojat oli käytännössä jo ovella. eikä valtiolla ollut paalua.. leikkaukset kun ei lisää rahaa ainoastaan kuluttavat sitä vähemmän tulevaisuudessa. ollaan poijat kusessa, jos ei lisää leikkauksia tule nopeesti.

10.06.2024 18:36:20
#626178 [+1] Piilota Suosittele

>>626165
Ei valtio ole mikään Martti jolta tullaan ulosmittaamaan omaisuutta jos ei ole rahaa. Lainan hinta vaan nousee korkeammaksi ja sen saaminen vaikeutuu. Ei muuta.
Mutta nyt otetaan enemmän velkaa kuin edellisen hallituksen lopussa niin jossaki on vikaa varsinkin kun samaan aikaan leikataan ja kurjistetaan kansalaisten oloja.

Ja Purran kokemattomuus näkyy kun niin innoissaan hiihtää kokoomuksen ja EK:n tekemää latua. Tyhmänä ja vallasta sokaituneena vielä ottaa myös kaiken vastuun ja on keulakuvana leikkauksille. Orpo virnuilee taustalla. Tulos näkyi eilisessä vaalituloksessa.

10.06.2024 19:37:47
#626199 [+1] Piilota Suosittele

>>626178 Juuripa se, että maksukykyä ei ole ja luottoluokitus sen mukana alenisi oli toi minun yksinkertaistetun esimerkkini pointti. hyvä että ymmärsit, vaikka ns. väärän käden kautta. Luottoluokituksen alentumisesta seuraa vanhojen velkojen kumulatiivinen kasvu, jolla on vaarana ryöstäytyä käsistä, jolloin ne alv:n korotuksetkin ovat riittämättömiä korjausliikkeitä.
Mikäli ollaan niin spedejä, että itketään jostain mauttomista saksivitseistä; samaan aikaan ku kansantalous on vaarassa romahtaa, niin ehkäpä se on meille oikein että se romahtaa. sitten on rottien aika vinkua jossain muualla ku ei eurot kilise tilille. >>626179 Toisekseen äänestän poikkeuksetta kokoomusta :D, vaikka ei persuissakaan oo muuta vikaa ku kokemattomat poliitikot.

10.06.2024 20:31:34
#626211 [+2] Piilota Suosittele

>>626178 Sää oot kyllä pihalla. Hallitus vasta muodostettiin viime kesänä. Joitakin muutoksia taisi tulla nopealla aikataululla, mutta nyt on kehysriihi muutoksille (huhtikuussa). Noita ei ihan hoideta kuten Musk twitteriään, että repii vaan palvelinsalista piuhat irti.

[ 12 viestiä | ]