>>713052 Tämä pelien linux tuki on asia, joka kiinnostaa pikkuhiljaa vain enemmän, koska jostakin kummansyystä päivitys win11:seen ei ole asia jota odotan innolla.
Nykyinen rauta ei edes tue sitä, eikä jaksaisi ruveta leikkimään epävirallisen version kanssa, koska mikkisoftasta ei tiedä mitä rikkovat seuraavalla päivityksellä.
Eikä edes mennä siihen, mitä kaikkea tuubaa siinä tulee mukana ihan sisäänrakennetusta troijalaisesta lähtien...
>>713090 Win11 on yks vakoiluohjelma itsessään, jos asennat sen kuten he haluaisivat niin sulta pyydetään puhelinnumerosta lähtien tiedot. Toki sen voi kiertää, mutta ovat tehneet offline-asennuksesta niin piilotetun ettei sitä meinaaa edes huomata.
Jos steam pelit kiinnostaa linuxilla, katos tää. Esimerkiksi toi Doom 2 steamin mukaan on pelkästään windows peli (tuo ehostettu versio), mutta kyl sekin saadaan linuxilla toimimaan.
Sit älä stressaa noistaa koodipätkistä ennakkoon, kaikki "sudo su" jne komennot tulee hyvin tutuksi kun linuxia alkaa käyttämään. Alkuun linux näyttää hirveältä koodaamiselta, mutta loppupelissä sä et tarvitse kuin kourallisen käskyjä niin pärjäät niillä yllättävän pitkälle. Suosittelen myös jos sulta löytyy mikä tahansa läppäri tai vanha kakkoskone, asenna linux ja ala rohkeasti säätämään. Youtube videoita, foorumeita ja ylipäätään ohjeita on iha homona. Niinku Jari Sillanpää homona.
>>713090 Sitten kun se Microsoft pakottaa sitä tekoälypaskaansa nykyään noihin käyttöjärjestelmiin. Eikä edes mennä siihen, mitä kaikkea tuubaa siinä tulee mukana ihan sisäänrakennetusta troijalaisesta lähtien...
Edellisessä koneessa oli W11 ja yritin muokata Paintilla Windowsin logoa johonkin huumorikuvaan, niin eipä perhana antanut tallentaa, eli Windows seuraa ilmeisesti vähän kaikkea mitä koneella tehdään :D
>>713095 Tuo käyttäjän vakoilu ja tekoälyn valjastaminen siihen on yksi iso syy, miksi en ole innoissani päivittämässä, vaikka jostakin uutuuspelistä jäisikin paitsi.
>>713052 >>713090 Toiveajattelua. Jos olet pelaaja, niin tarviit mun tapauksessa vain uuden prossun vaikka vanha pyörittää erittäin nätisti uudempiakin pelejä.
En ole pelaaja kovin paljoa, mutta W11 on nyt ainut vaihtoehto esim. GTA VI:lle ja monelle muulle.
Se jos joku Half-Life 2 - 2004 kuten videon kuvassa pyörii, on aika alhaista edes näyttää. Toivoisin ettei asia olisi näin, mutta sen on.
>>713103 Ai niin, sit on näitä idiootteja jotka luulee ettei pelit toimi linuxilla, tossa on nettisivu josta voit muuten tarkistaa toimiiko mikä peli protonin kautta? Siis, tässä juju on se että on pelejä joilla ei ole linux tukea mutta ylimäärä-isellä ohjelmalla sä saat sen toimimaan linuxilla siitä huolimatta.
Tarkistellaas - Cyberpunk 2077 Toimii (platina/gold tasolla vakausteisteissä) - Metro 2033, toimii, gold tasolla - Metro 2033 redux versio, platina - Metro; Last light redux, platina - Metro Exodus, Gold - Counter-Strike 2, Gold - Helldivers 2, Gold - GTA V, gold - GTA V enchanced, silver - Civilization 6, Gold
Että ne jotka väittää ettei pelit pyöri linuxilla puhuu paskaa eivätkä ole tutustuneet uusimpiin distroihin esim ubuntusta tai mintistä. 10-15 vuotta sitten tilanne oli ihan toinen, sekä linuxia joutu säätämään ja koodaamaan ihan vitusti eikä tollasia protoneita ollu kunnollisia tuohon aikaan.
!Huom! Toki, joitain poikkeuksia voi olla, esimerkiksi uus GTA 6 voi ehkä olla julkasun aikoihin pelikelvoton linuxilla koska Rockstarilla on jotain linuxia vastaan ja ovat ennenkin ollu todella nihkeitä linuxin suhteen. Oliko joku anti-cheat asetus joka blokkas melkeen kaikki linuxit automattisesti eikä niitä kiinnostanu pitkään aikaan tehä asialle mitään. Tälläsiä poikkeuksia siis voi olla yksittäisellä tasolla, mutta yleisesti vois sanoa että pelit toimii.
>>713154 Olin tietonen, että tuo proton olis alusta/softa jonka kautta monen pelin saa toimimaan, vaikka suoraa tukea ei olisikaan. Ymmärtänyt, että isoimmat ongelmat tulee multiplayer peleissä, joissa rupeaa olemaan rautatason anti cheat paskaa taustalla, joka huonosti toimii linuksin kanssa yhteen.
Gta kutonen ei rockstarin tyyliin ole tulossa kuitenkaan, kuin vasta vuoden tai kaksi jälestä pc:lle, että kovin huolissani sen yhteensopivuudesta en ole.
Muutenkin hyvin vähän uutuusjulkkareita ollut, jotka innostaisisivat sen isommin. Battlefield kutonen vähän, mutta siinä on vissiin kanssa jokin oikein syväluotaava anti cheat, jota ei varmaan saa kanssa toimimaan linuksissa.
Tähänhätään multiplayer pelit rajoittuvat world of tanks:iin joka toimii ja parit lähinnä coopin mahdollistavat nimekkeet, kuten divinity ja baldurs gate.
Nykyinen rauta pitäisi kyllä päivittää muutenkin, koska ryzen 1600, atin rx 5700xt ja 16gb:tä muistia. Ollu viimevuosina muutenkin nuo rautapäivitykset ja hankinnat vähän toisentyyppisiä, että pc jäänyt sen puolesta hunningolle eikä enää oikeasti mitään käryä, että mikä mallisarja ja nimike enää kummallakaan valmistajalla on se ns. järki saati pelaajan ratkaisu.
Pihalla kuin tamppoonin naru nykyisistä hardware nimikkeistä.
Tai vaihtoehtosesti W10 iot ltsc. Tietoturvapäivitykset näillä näkymin vuoteen 2032 asti. Toki komppaan Nakua siinä mielessä, että projektikoneelle harjotteluympäristö tai iskee jonkun joutokovon dualbuuttia varten.