Luolastolaisen painajainen Luolastolaisen painajainen
Kaide oikeassa paikassa Kaide oikeassa paikassa
Kissaihmiset =^o.0^= Kissaihmiset =^o.0^=
Ähly ja unelma Ähly ja unelma
Fuuu fighters Fuuu fighters
Runksrunks! Runksrunks!
Pär pär :D Pär pär :D
He told me i was fat He told me i was fat
jotkut oppii ja jotkut ei jotkut oppii ja jotkut ei
Greta Greta
pokeria pokeria
kahden euron herkku kahden euron herkku
aivastus aivastus
The HU - Wolf Totem (Official Music Video) The HU - Wolf Totem (Official Music Video)
me ollaan hämähäkkejä :3 me ollaan hämähäkkejä :3
Jääkylmää kattia Jääkylmää kattia
vituttaa kun aina käy näin vituttaa kun aina käy näin
Hullunrohkea Hullunrohkea
Kurnau Kurnau
Noituutta! Noituutta!
Ilmastonmuutos Ilmastonmuutos
Lahja Anterolle Lahja Anterolle
himo läski homer himo läski homer
Haista sinä mursu paska! Haista sinä mursu paska!
 175 näyttökertaa, 7 viestiä, 6.15 MB, 1 tiedosto, 03.03.2026 18:50:54
[ + 0 | ]

It's happening


ukraina

(173)  · 

sota

(181)  · 

denys

 · 

os-int

 · 

open sorsa

 · 

tilannekartta

03.03.2026 18:52:20 | 18:59:31
#740369 [+2] Piilota Suosittele

@hapsi_ ja ennen ku saat sydänkohtauksen (37min) niin sun ei tarvi kattoa tota kokonaan. Se puhuu loppuosan iranin tilanteesta sekä muutenkin se aloittaa heti tärkeimmillä eli missä päin ukraina nyt etenee jne. Ei tarvi ku kattoo 10min mut seki on sulle joskus liikaa :D

@kessu btw syy miks seuraan just tota, on se että se on ex-pilotti siviilikoneiden saralla tyyliin airbus jne ennen ku Ukrainan sota vei työt. Osaa Ukrainalaisena myös venäjää joten se kääntää myös ryssien puolelta vuotaneita videoita myöskin. Toki, joskus on fake news tai false flag mutta toi korjaa sanomisiaan jos jokin asia olikin väärin sanottu. Samoin toi kertoo mulle yleensä asioita jotka mä nään 2-4 päivän päästä iltalehdissä. Vissiin Suomalaisilla on pidempi rektioita "milloin saa uutisoida" tjsp moraalinen juttu. Ukraina vissiin on aikasemmin asettanu 2 päivän latenssin about kaikelle uutisoinneille.

Telegram yms siviilien videot on tämän takia nopeammin saatavilla, mutta niiden luotettavuus on aina kysymysmerkki (sekä onko ukrainalaisten tekemiä asioita väitetty ryssiks/toisinpäin)

04.03.2026 19:45:03 | 19:47:37
#740438 [+1] Piilota Suosittele

>>740433
Juu, koitin sanoa että riippuu myös mistä seuraa. Jos lukee vaan iltalehdet jne uutiset niin usein siitä saa aika suppean kuvan tilanteessa. Kuten tossa videossakin puhutaan ton erään yhteisön tilastoista, nyt ryssä on menettänyt 200 kuollut confirmed sotilasta per päivä kuukauden ajan. Tähän lasketaan vain ne joita on kuvattu dronella, tai muuten ihan konkreettisesti vahvistettuja tappoja joista on todisteet. Siinä mielessä, toi 200 päivässä on jäätävän paljon, koska se ei ole mikään arvio. Se on vain ne tapot, joista esimerkiksi kuvaa todisteeks (drone ajaa päin esim, usein toinen drone joka venaa omaa vuoroa kuvaa samalla jne)

Lyhyt versio:
Ukraina valloittaa alueitaan takaisin kun viimeset 2 vuotta se on menettäny. Nyt ryssä pakenee ja Ukraina vallottaa, mutta samaan aikaan ryssää tapetaan ku vierasta sikaa koska Elon Musk lopetti starlinkin sekä Putin lopetti ryssiltä telegramin käytön


Vielä lyhyempi eli hapsi versio
Ryssät on kusessa

[ 7 viestiä | ]