Hakaristi Hakaristi
meo :3 meo :3
Taffelin Grillsiä mustikkajugurttiin Taffelin Grillsiä mustikkajugurttiin
toi ämmä ansaitsis saada turpaansa ja kovaa toi ämmä ansaitsis saada turpaansa ja kovaa
21st Century Schizoid Man - The Human Experimente 21st Century Schizoid Man - The Human Experimente
Koiro laskettelemassa Koiro laskettelemassa
Absolutely Sugoi Absolutely Sugoi
Ismon housupsykoosi Ismon housupsykoosi
3d printterillä ase 3d printterillä ase
löydä kisse :3 löydä kisse :3
onni onni
"Obaman kypärä on ihan likainen" "Obaman kypärä on ihan likainen"
tästä maksaisin yle veroa tästä maksaisin yle veroa
pojat juhlii synttäreitä pojat juhlii synttäreitä
Eukalyptus Leveeposki-Innanen Eukalyptus Leveeposki-Innanen
hyppelyä hyppelyä
Jutta Schneider Jutta Schneider
gif2 gif2
Oikein Oikein
Despacito... Despacito...
poliisi poliisi
Arja ei ymmärrä Arja ei ymmärrä
 Trevor Something - Fade Away [Explicit]  Trevor Something - Fade Away [Explicit]
Nuuher Nuuher
 284 näyttökertaa, 7 viestiä, 6.15 MB, 1 tiedosto, 03.03.2026 18:50:54
[ + 0 | ]

It's happening


ukraina

(177)  · 

sota

(185)  · 

denys

 · 

os-int

 · 

open sorsa

 · 

tilannekartta

03.03.2026 18:52:20 | 18:59:31
#740369 [+2] Piilota Suosittele

@hapsi_ ja ennen ku saat sydänkohtauksen (37min) niin sun ei tarvi kattoa tota kokonaan. Se puhuu loppuosan iranin tilanteesta sekä muutenkin se aloittaa heti tärkeimmillä eli missä päin ukraina nyt etenee jne. Ei tarvi ku kattoo 10min mut seki on sulle joskus liikaa :D

@kessu btw syy miks seuraan just tota, on se että se on ex-pilotti siviilikoneiden saralla tyyliin airbus jne ennen ku Ukrainan sota vei työt. Osaa Ukrainalaisena myös venäjää joten se kääntää myös ryssien puolelta vuotaneita videoita myöskin. Toki, joskus on fake news tai false flag mutta toi korjaa sanomisiaan jos jokin asia olikin väärin sanottu. Samoin toi kertoo mulle yleensä asioita jotka mä nään 2-4 päivän päästä iltalehdissä. Vissiin Suomalaisilla on pidempi rektioita "milloin saa uutisoida" tjsp moraalinen juttu. Ukraina vissiin on aikasemmin asettanu 2 päivän latenssin about kaikelle uutisoinneille.

Telegram yms siviilien videot on tämän takia nopeammin saatavilla, mutta niiden luotettavuus on aina kysymysmerkki (sekä onko ukrainalaisten tekemiä asioita väitetty ryssiks/toisinpäin)

04.03.2026 19:45:03 | 19:47:37
#740438 [+1] Piilota Suosittele

>>740433
Juu, koitin sanoa että riippuu myös mistä seuraa. Jos lukee vaan iltalehdet jne uutiset niin usein siitä saa aika suppean kuvan tilanteessa. Kuten tossa videossakin puhutaan ton erään yhteisön tilastoista, nyt ryssä on menettänyt 200 kuollut confirmed sotilasta per päivä kuukauden ajan. Tähän lasketaan vain ne joita on kuvattu dronella, tai muuten ihan konkreettisesti vahvistettuja tappoja joista on todisteet. Siinä mielessä, toi 200 päivässä on jäätävän paljon, koska se ei ole mikään arvio. Se on vain ne tapot, joista esimerkiksi kuvaa todisteeks (drone ajaa päin esim, usein toinen drone joka venaa omaa vuoroa kuvaa samalla jne)

Lyhyt versio:
Ukraina valloittaa alueitaan takaisin kun viimeset 2 vuotta se on menettäny. Nyt ryssä pakenee ja Ukraina vallottaa, mutta samaan aikaan ryssää tapetaan ku vierasta sikaa koska Elon Musk lopetti starlinkin sekä Putin lopetti ryssiltä telegramin käytön


Vielä lyhyempi eli hapsi versio
Ryssät on kusessa

[ 7 viestiä | ]