Reetta lähti matkoille Reetta lähti matkoille
Luukku 666 Luukku 666
Tollasia pitää potkia päähän ja kovaa Tollasia pitää potkia päähän ja kovaa
Tylsää pelissä? Tylsää pelissä?
Hirvikolari Hirvikolari
Politiikka Politiikka
Greta on iloinen Greta on iloinen
Fartknocker Fartknocker
Tissit Tissit
Kun luolasto.org vittuilee Kun luolasto.org vittuilee
Ilmastoremontti Ilmastoremontti
Paint-kalenterin luukku nro. 5 Paint-kalenterin luukku nro. 5
Hapsi pöllii slayjerin kellon Hapsi pöllii slayjerin kellon
Mummo Mummo
Luukku 8 Luukku 8
taikuutta taikuutta
amerikkalaista poliisityötä amerikkalaista poliisityötä
Luukku 11 Luukku 11
Fingerpori Fingerpori
"Klonkku" "Klonkku"
Sattuu ja tapahtuu Sattuu ja tapahtuu
yllätys :3 yllätys :3
Luukku 8 Luukku 8
Jamalin vertical suplex Jamalin vertical suplex
 492 näyttökertaa, 8 viestiä, 0.12 MB, 1 tiedosto, 14.04.2018 20:43:58
[ + 2 - | ]

Ei hauskaa, koska totta

[10740] [syyria.jpg] [0.12 MB] [720x709] [] []
syyria.jpg

syyria

(18)  · 

sota

(164)  · 

trump

(293)  · 

may

(28)  · 

hollande

27.04.2018 14:08:01
#51638 [+-] Piilota Suosittele

>>47423 Terroristiryhmät tuolla suunnalla saa avustusta ainakin amerikalta, turkilta ja ranskalta. Huvittavaa on se että usa tukee mm.kurdeja jotka sotii isistä ja syyrian hallintoa vastaan, turkki puolestaan sotii kurdeja vastaan ja ainakin väittää taistelevansa isistä vastaan vaikka samaan aikaan turkkilaiset jalostamot ovat ostaneet isikseltä öljyä joka on peräisin irakista. Eli usa ja turkki ovat liittolaisia jo naton kautta mutta samaan aikaan tukevat vastakkaisia osapuolia. Obaman kaudella jenkit tukivat aseilla FSA:a (Free Syrian Army) ja fsa kiitti jenkkejä myymällä saamiaan AR-15 5.56X45mm tyyppisiä lahja aseita isikselle jonka oli helppo saada irakista vallatuista tukikohdista aseisiin sopivia patruunoita, kun taas syyriassa kuin muuallakin lähi-idässä yleisin aseen kaliiberi ja patruunakoko on 7,62mm. Itse kuvassa puremisen kohde on syyria ja vaikkakin virallinen hallinto onkin yksi syypää kriisiin niin silti se on virallisesti tunnustettu ja laillinen hallinto vaikka syyllistyykin sotarikoksiin, venäjä on puolestaan virallisen hallinnon paikalle kutsuma joten sekin on vähemmän syyllinen kriisiin kuin ilman Y.K:n mandaattia tai vastavaa valtuutusta toimivat usa, ranska, saksa ja vahvistamattomien tietojen mukaan israel.

06.09.2018 03:06:53
#92197 [+-] Piilota Suosittele

>>78776 En minäkään tunnista tai edes löydä merkeliä kuvasta, sen sijaan marcon (france), trump (us) ja theresa may (uk) löytyvät karikatyyreinä kuvasta. Kuvasta puuttuu venäjän putin, iran hassan rouhani, israelin rivlin ; netanjahu ja turkin oma trumpin ja putinin sekoitus Recep Tayyip Erdoğan.

04.06.2019 18:22:06
#210268 [+-] Piilota Suosittele

>>51638
Hirveä tekstinpätkä, mutta sain kuitenkin poimittua tuosta listaan vielä Turkin, Saksan, Israelin ja sitten vähän näitä terriereitä tarkennettua, elikkäs FSA ja good old isis/mutsis.

[ 8 viestiä | ]