Eihän vuoden 1918 tapahtumilla ole mitään tekemistä Suomen itsenäisyyden kanssa. Venäjän kansankomissaarien neuvosto tunnusti sen 31.12.1917 eikä siinä sen jälkeen ollut kellään mitään sanomista.
>>57181 Valkoiset puolustivat Suomen itsenäisyyttä ja vapautta, jotka olivat esillä videolla. Teille punikeille tämä päivä taitaa olla vain "helvetin kuustoista", mutta se on muille tärkeä.
>>57204 Mä en ole punikki. Vastahan me juhlimme Suomen satavuotista itsenäisyyttä. Suomen valtious (joka syntyi vuonna 1809) on eri asia kuin Suomen itsenäisyys (joka toteutui vuonna 1917), eikä kumpikaan niistä suoraan liity Suomen sisällissotaan, joka oli melkoisen ikävä asia.
>>57204 Punaisten kansannousu oli paras asia mitä vastaitsenäistyneelle Suomelle saattoi tapahtua, ellei sitten satu kuulumaan maamme rikkaimpaan 5%:een. Sitten saattaa vähän vituttaa kun työläisilläkin on jotain oikeuksia ;___;
>>57439 Makiba no shōjo Katri eli "Katri, laitumien tyttö", joka perustuu Auni Nuolivaaran romaaniin "Paimen, piika ja emäntä". Ihmettelen suuresti, miksei tätä dubattu aikoinaan soome keeleks
[
8 viestiä
|
]
⭰
Virgin viikinki vs chad finni
Liekkikonepistooli
Sex bätäng jänis
Suomalaiset sääongelmat
Obersteinin Asperger
finnoboo
kot
kjeh kjeh
Osa1
Maija Mehiläinen
Kerrassaan miehekästä
niin, olenhan älykkö
Suomi - animehomojen luvattu maa
Näin japanissa
NANI?!?
hörhör
testaan vain
Lilja asioi suomem kilellä ja seinä kello
aaaaaaaaaaaaaaaaa
Curiosity killed the cat, but satisfaction brought it back