Perustaja kaljapullonhenki

Medioita voi lisätä

Jäsenet

Perustettu 01.11.2017 16:38:38 Jäseniä 22 Vierailuja 3 967 Medioita 469

ei viddu mage :--DD
ganavalla on oma tunniste urlissa xD

haha benis haha benis
Sogradeen guolema Sogradeen guolema
Spurdo Spurdo
Kipinä Kipinä
ES-gauban bärinöitä ES-gauban bärinöitä
Wehrmacht spurdo Wehrmacht spurdo
jugurttia XDD jugurttia XDD
spurdo spurdo
Gorona nyd suomessa :DD Gorona nyd suomessa :DD
Linja-autossa on dunnelmaa :DD Linja-autossa on dunnelmaa :DD
conqistadorid conqistadorid
spudro spudro
mengele mengele
Oolen bieni nalle vain, bullea :DDDD Oolen bieni nalle vain, bullea :DDDD
Taivasvanne on baras :D Ja Stormcloakit :D Taivasvanne on baras :D Ja Stormcloakit :D
Oled weleho Harry :-DDD Oled weleho Harry :-DDD
Leirihuoldo :--DD Leirihuoldo :--DD
kawaii kawaii
benis day benis day
uusi aligersantti spurdo on syntynyt :--D uusi aligersantti spurdo on syntynyt :--D
sprödö olli2 sprödö olli2
mikä haisee mikä haisee
PAkko jakaa PAkko jakaa
Helvetisti aamuja Helvetisti aamuja
 887 näyttökertaa, 4 viestiä, 0.18 MB, 1 tiedosto
06.09.2020 20:56:06
[ + 4 | ]

ajokortti

[47343] [ajokortti.png] [0.18 MB] [680x609] [] []
ajokortti.png

ajokortti

 · 

spurdo

(375)  · 

lukiolainen

07.09.2020 00:56:22 | 00:59:09
#384958 [+-] Piilota Suosittele

Kävin aikanaan Alakossa hakemassa perjantaipullon ja hokasin, että röökiäkin pittäis olla. Tepsutin siinä myyjän valavovan katseen alla tiskille ja spadduja ostamaan. PAPERIT! No annoin paperit ja kun nuori, jos osas edes laskea, lopulta pääsi lopputulokseen, että olin sitä huomattavasti vanahempi.

Kerran sitte siellä valtion apteekissa oli kans myyjänä joku varmaan samana päivänä täysikäseks tullut vaati näyttämään paperit, ku hain pullon viiniä. Se ynnäs ja ynnäs ja ynnäs, mutta ei siitä näkyny tulevan mittään. Olin jo sanomassa, että oon kohta pääsemässä jo vanahuuseläkkeelle, mutta ilimeisesti kyllästy laskemaan ja möi putelin tuhisten.

Sitte kertaalleen olin ihan marketissa hakemassa saunakalijoja ku vastassa oli ekaa päivää harjoittelussa oleva flikka. Nähessään kalijat pyys näyttämään papereita. Mua ja sen ohojaajaa jokseenki huvitti tilanne, ku jo naamasta näki, että ei tässä alaikäsiä enää olla. Tyttö katto hyvin hyvin tarkkaan ja sormilla laski, että oon täysikänen. Kyllä oli sen kavereilla hauskaa siinä ku kattovat meininkiä. Kuiskasin vielä myyjälle, että hyvin se menee, elä stressaa turhaan. Se oli niin töpinöissään että ei tainnu etes kuulla tai tajunnu missä mennään.

ps. Joku vuos takaperin kuvan kaltanen tapahtuma sattu Ruottissa. Joku ensimmäisessä maailmansodassa ollu gubbe haki folkööliä, eli kakkosta, niin ei suostunu myymään, koska ei ollu virallista henkkaria mukana vaan nimenomaan ajokortti. Onko se väärin lyyä semmosta tollua?

[ 4 viestiä | ]