Perustaja Spikanor

Medioita voi lisätä

Jäsenet

Perustettu 14.10.2017 23:12:45 Jäseniä 14 Vierailuja 2 745 Medioita 831

Kaikki politiikkaan liittyvä

Hutisalo.. Hutisalo..
Olisit äänestänyt paremmin! Olisit äänestänyt paremmin!
Kas näin kääntyy takki, ja takki kääntyy näin Kas näin kääntyy takki, ja takki kääntyy näin
Mahtava uusi keksintö... Mahtava uusi keksintö...
Persu näkee tummaihoisen ihmisen Persu näkee tummaihoisen ihmisen
ampumahiihto rasismia? ampumahiihto rasismia?
Vihreät 🤡 Vihreät 🤡
Äärioikeisto ja muutama kuva. Äärioikeisto ja muutama kuva.
Sanna Sanna
officer tatum officer tatum
Lisää Sannaa Lisää Sannaa
Vasemmistolainen apustaja taas vauhdissa Vasemmistolainen apustaja taas vauhdissa
Putin (zoomaa) Putin (zoomaa)
Uus ö-luokan Amerikkalainen elokuva: Avaruusnekrujen kosto Uus ö-luokan Amerikkalainen elokuva: Avaruusnekrujen kosto
Sannako se paha on? Sannako se paha on?
Resitance Resitance
Sanna taas kerran. Sanna taas kerran.
Satu ❤ Satu ❤
sankari sankari
Pettynyt Panu Pettynyt Panu
Meemit Meemit
Ohisalo. Ohisalo.
Hyvää yötä nekru.. Hyvää yötä nekru..
Käsi ylös jos yllättyi Käsi ylös jos yllättyi
 462 näyttökertaa, 18 viestiä, 0.08 MB, 1 tiedosto
31.03.2022 15:51:49
[ + 4 | ]

Raamattu on ihmisen kirjoittama romaani

[63234] [tiedosto.jpg] [0.08 MB] [731x689] [] []
tiedosto.jpg

raamattu

(21)  · 

pappi

(22)
31.03.2022 20:28:16
#559895 [+1] Piilota Suosittele

>>559857
nopean haun perusteella toinen protestanttisen reformaation pääperiaatteista on Sola Scriptura, periaate jonka mukaan raamattu on kirkolle sen opin ainoa normi

01.04.2022 00:00:27
#559930 [+-] Piilota Suosittele

Vessanpönttö on uskottavampi kuin jumala. Se löytyy lähes tulkoot joka talosta. Jumala ei näy, ei kuulu. Tappaa sinut mutta rakastaa sua. Seksuaalinen sadomasokisti-jumala joka raiskaa.

01.04.2022 05:48:50
#559965 [+-] Piilota Suosittele

>>559895
Se nyt vähän riippuu mistä roikkuu. Toisaalta raamattu keskiössä, mutta kuitenkin tulkitaan vapaasti valikoiden.

"Evankeliumia Raamatussa on se mikä ajaa Kristuksen asiaa (eli armoa, ns. Christum agere -periaate).

Luther harjoitti myös merkittävää raamattukritiikkiä. Hän arvosteli Uuden testamentin kirjoja, joissa armo oli hänen mukaansa vain hämärästi näkyvissä."

-Wikipedia

"Luterilaiselle Kristus on Jumalan Sana ja Raamatun keskus. Tästä jo itse Lutherin käyttämästä periaatteesta käsin me luterilaiset luemme Raamattua.

Raamattua ei tule lukea kuin tietosanakirjaa. Raamattu ei ole erehtymätön, vaan siinä näkyy oman aikansa ihmisten käsitys maailmasta, ihmisestä ja Jumalasta. Raamatusta ei löydy vastausta kaikkiin ihmiselämän ongelmiin."

-Sakari Häkkinen, Karjalan teologinen seura

Ihan ymmärrettävää koska, jos raamattua rupeaa lukemaan kuin lakitekstiä niin aika nopeasti törmää ristiriitaisuuksiin.

01.04.2022 06:16:25
#559966 [+-] Piilota Suosittele

>>559854
Luterilaisessa kirkossa papin täytyy olla ainakin pappisvihkimisessä Jumalaapelkäävä. Raamatusta ei puhuta mitään ja onhan niitä leipäpappejakin.

01.04.2022 07:02:09
#559969 [+-] Piilota Suosittele

>>559946

Jouduin jopa väittelemään tiskin kohdalla. Se oli kiva katsoa sitä kiemurtelua. Raivo meinasi tiskin takana repeytyä kun otin puheeksi kirkon tekemiset.

[ 18 viestiä | ]