Lintukoto Lintukoto
tekköö höpöniä tekköö höpöniä
baileyssit naamaan baileyssit naamaan
Mikä tämä on? Mikä tämä on?
onko näin onko näin
omenapuu-2 8/8 omenapuu-2 8/8
Havuja perkele Havuja perkele
RASMUS RASMUS
vituiks meni t:fordo vituiks meni t:fordo
Hoplaa Hoplaa
Olen ihan samaa mieltä Olen ihan samaa mieltä
Se paskiainen joka tappoi sinut fortnitessa Se paskiainen joka tappoi sinut fortnitessa
Sykkii Sykkii
Mikä drinksu seuraavaksi...hmmmm Mikä drinksu seuraavaksi...hmmmm
Kun sun mutsi tekee spagettii Kun sun mutsi tekee spagettii
Ahneuden kasvot Ahneuden kasvot
Kannatti nähdä vaivaa :) Kannatti nähdä vaivaa :)
Liikaa sytytysnestettä Liikaa sytytysnestettä
Tämän takia. Tämän takia.
Tikka Tikka
Uuuuh Uuuuh
Missä Ruotsi? Missä Ruotsi?
womandontcryjäbä womandontcryjäbä
Vitun maanantai Vitun maanantai
 698 näyttökertaa, 7 viestiä, 0.38 MB, 1 tiedosto, 16.09.2018 03:30:02
[ + 4 - | ]

Tämä naama pelottaa monarkisteja, katolisia ja irkkuja

[17808] [1537056183088.jpg] [0.38 MB] [800x1028] [] []
1537056183088.jpg

oliver

 · 

cromwell

 · 

muotokuva

16.09.2018 04:13:12
#97175 [+-] Piilota Suosittele

97170 Erittäin hyvin sanottu. Iso osa neuvostovaltion alkuaikojen kriittisistä epäonnistumisista olisi voitu välttää vähän keveämmillä ja vähemmän dogmaattisilla otteilla.

16.09.2018 05:32:33
#97181 [+-] Piilota Suosittele

97170

En sanoisi Cromwellin olleen välttämättä vallankumouksellinen. Englannin sisällissota johtui pikemminkin taloudellisista ja uskonnollisista syistä kuin yhteiskunnallisista. Cromwell ei tähdännyt kuninkaan syrjäyttämiseen, vaan se tapahtui vasta Kaarlen jatkaessa taistelua loppuun asti.
En tietenkään Cromwellia ihaile, mutta hän on mielenkiintoinen henkilö.

16.09.2018 15:12:17
#97399 [+-] Piilota Suosittele

97182

Cromwell oli todellakin ihailtava sotilaskomentaja, joka ensimmäisten joukossa tajusi mm. ponttooneiden hyötykäytön. Hänen ideologiansa on myös mielenkiintoinen, ja hänessä näkyy uskonnon tärkeys aikakauden politiikassa. Cromwellhan oli puritaani, eli hyvin vahvasti protestanttinen. Englantilaiset puritaanit halusivat puhdistaa kaiken "katolisen" vaikutteen pois anglikaanista kirkosta. Tämän vuoksi hänen aikansa muistetaan hyvin tiukkana moraalivalvonnan aikana. Niin miehille kuin naisille oli esimerkiksi hyvin tarkat pukeutumiskoodit. Englannin historiaa katsoessa pitää muistaa uskonnon olleen melkein aina hyvin tärkeässä roolissa. Cromwell oli silti oudon suvaitsevainen mies, vaikka se ei yltänyt ainakaan katolisiin. Hän mm. suojeli juutalaisia ja kutsui näitä asumaan takaisin Englannissa.

Vähän hassua muuten, että kutsut sisällissodan lopputulosta "vallankumoukseksi". Teoriaa vallankumouksesta nimittäin kannattavat juurikin marksilaiset historioitsijat :D

[ 7 viestiä | ]