Tuhat Markkanen Tuhat Markkanen
neekerit neekerit
vitun väyryne vitun väyryne
hyvä meininki hyvä meininki
Suo ja gondola Suo ja gondola
Vihollinen Vihollinen
Harmillinen tapaus :( Harmillinen tapaus :(
Lisko-ongelma Lisko-ongelma
Keski-ikäinen parisuhde. Keski-ikäinen parisuhde.
Natalie Dormer Natalie Dormer
Niggeriel Niggeriel
Gondolan syntymäpäivä Gondolan syntymäpäivä
Hikkyyntyminen lähti lapasesta Hikkyyntyminen lähti lapasesta
Etane Etane
eläkeikä eläkeikä
EU EU
For Frodo For Frodo
Väyrynen Väyrynen
ostari kyttä ostari kyttä
Brit-Barbie Brit-Barbie
Ristin retki Ristin retki
Fingerpori Fingerpori
Juutalaiset Juutalaiset
Kurre perskuta Kurre perskuta
 721 näyttökertaa, 4 viestiä, 0.08 MB, 1 tiedosto, 21.03.2019 19:31:48
[ + 4 - | ]

Tutkiminen on rasismi

[26575] [tiedosto.jpg] [0.08 MB] [544x993] [] []
tiedosto.jpg

imaami

 · 

rasismi

(135)  · 

raiskaus

(89)
21.03.2019 20:15:02
#174342 [+-] Piilota Suosittele

Onhan näitä Virheiden vaalimainoksia nähty, joissa sama tuodaan esille. Rasistinen poliisi on vaalikeväänä tuonut Oulun raiskaukset esille! Hirveätä!

Kyllä se niin on, että jos ja kun näiden rinkien kohteeksi ikävästi porukkaa löytyy, olisi oikeus ja kohtuus, että se kohdentuu näihin hattarapäihin, ei viattomiin ihmisiin, jotka tätä ongelma-aaltoa eivät koskaan ole kannattaneet tai halunneet.

21.03.2019 21:49:25 | 12:56:53
#174399 [+-] Piilota Suosittele

Jaahas, huumorihuiskausfoorumille on tuotu kuva jonka lähteitä ei paljasteta. Vaikuttaa myös sisältävän asiayhteydestä irroitettuja lauseita. No katsotaanpa mikä on alkuperäisen lähteen sisältö. Tässä vaiheessa väitän mediaa paskapuheeksi, mutta tarkistetaan nyt vielä.

Kuvakaappaushan on laitonlehdestä täältä:
https://laitonlehti.net/2019/01/16/toimittaja-ina-kauppinen-kayttaa-lahteena-oululaista-sharia-imaami-abdul-mannania/

Alkuperäinen Ina Kauppisen juttu taas on iltasanomissa ja löytyy täältä:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005964631.html

Tutkitaan seuraavat väitteet yksitellen:
1. Ina Kauppinen varoittaa että oulun raiskausrinkien tehokas tutkiminen aiheuttaa rasismia
2. Ina kauppinen fanittaa sharia-imaami Ammamia
3. Kauppinen siteeraa irakilaista joka väittää kärsivänsä enemmän kuin suomalaiset

Väite 1
Kauppisen artikkelissa lukee:
"Pohjois-Suomen islamilaisen yhdyskunnan imaamin Abdul Mannanin mukaan on mahdollista, että uudet rikostutkinnat lapsiin kohdistuneista seksuaalirikosepäilyistä lisäävät ulkomaalaistaustaisen kohtaamaa rasismia."

Ina kauppinen ei siis väitä että tehokas tutkiminen aiheuttaa rasismia. Ainoa joka edes viittaa rasismin lisääntymiseen on itse imaami. Henkilökohtaisesti en pitäisi mahdottomana että rasismi lisääntyy. Ihmisillä kun on varsin erikoisia tapoja suhtautua Oulun tapauksiin. Toiset saattavat jopa haluta aiheuttaa itse vahinkoa.

Väite 1 on siis paskapuhetta.

Väite 2
Fanittamisesta on vaikea löytää todisteita, sillä laitonlehti viittaa vain Kauppisen artikkeliinsa liittämään imaamin näkemykseen asiasta. Väite fanittamisesta on varsin erikoinen kun tietää, että juttu sisältää suoran lainauksen. Laitonlehti ilmeisesti näkee suorat lainaukset fanittamisena, jolloin saman logiikan mukaan laitonlehden kirjoittajat ilmeisesti fanittavat feministi Saara Huttusta. Epäilen väitettä 2 paskapuheeksi.

Väite 3
Kauppisen kirjoittama juttu tosiaan sisältää irakilaismiehen kommentin, jossa hän mainitsee turhautumisen ja ärsytyksen. Mutta katsotaanpa miten lainaukset oikeasti menevät:

"Nuorta miestä turhauttaa se, että ulkomaalaistaustaisia epäillään jälleen lapsiin kohdistuneista seksuaalirikoksista. Hän pelkää tapausten lisäävän rasismia ja kokee, että joutuu itse todistelemaan muille, ettei kuulu rikollisten joukkoon."
ja
"Itseä tällaiset teot saattavat ärsyttää enemmän kuin suomalaisia, koska haluan elää täällä, josta olen löytänyt turvan. "

Väite 3 on siis paskapuhetta

No eipä ollut yllätys että paskapuhettahan yllä oleva media on. Hämmästyttää kuinka kovasti laitonlehdellä on tarve valehdella ja saada asiat näyttämään aivan toiselta kuin alkuperäisessä jutussa. Vielä enemmän hämmästyttää että jotkut ottavat yllä olevan median todesta.

Kuinka monelle media meni täydestä?

[ 4 viestiä | ]