en osaa päättää :3 en osaa päättää :3
5 omituista asiaa pyramideista 5 omituista asiaa pyramideista
Historian havinaa Historian havinaa
Nagis haluu vaan hyväksyntää Nagis haluu vaan hyväksyntää
hyvää uuttavuotta hyvää uuttavuotta
Kisseparka Kisseparka
Luurang kissa Luurang kissa
Hulk smash :3 Hulk smash :3
Benny hilliä Benny hilliä
Tietokone jumissa Tietokone jumissa
Lepakkomies Lepakkomies
Ilmastoaktivismi Ilmastoaktivismi
tissit tissit
Juuh elikkäs. Makaroonilaatikkopiirakka Juuh elikkäs. Makaroonilaatikkopiirakka
Köllöttely Köllöttely
Valoin jo tinan ja näin tulevan Valoin jo tinan ja näin tulevan
Jos sitä itsekin juhlisi joulua Jos sitä itsekin juhlisi joulua
Aku Ankan mielipide AMK a Aku Ankan mielipide AMK a
ai perkele huutista ai perkele huutista
no nyt tuli tommonen no nyt tuli tommonen
Nokian kumipamppu Nokian kumipamppu
NuQ :3 NuQ :3
Gay and drunk version of Special Agent Abbot Gay and drunk version of Special Agent Abbot
Cyberpunk Cyberpunk
 951 näyttökertaa, 13 viestiä, 0.1 MB, 1 tiedosto, 09.09.2019 11:35:17
[ + 3 - | ]

Vain valkoinen voi olla rasisti

[34073] [tiedosto.png] [0.1 MB] [492x3116] [] []
tiedosto.png

feissarimokat

(147)
09.09.2019 15:03:57
#244265 [+-] Piilota Suosittele

Vakavasti ottaen tässä on nyt ilmeisesti kyse siitä, että "valkoinen ei voi kokea rasismia" väite johtuu väittäjän äärettömän pienestä maailmankuvasta, jonka sisältä löytyy vain ja ainoastaan se yhteiskunta, jossa väittäjä elää. Tässä tapauksessa yhteiskunta on todennäköisesti Suomi, jossa valkoiset ovat enemmistö ja muualta tulleet muut etnisyydet vähemmistö. Tämän seurauksena on looginen johtopäätös, että valkoinen ei voi kokea rasismia.

En tiedä mikä on se selitys asiasta johon Khadi viittaa, mutta luulen sen sisältävän paljon asiallistakin tekstiä yhteiskunnan rakenteista suolattuna tympeän kapealla perspektiivillä. Rasismin yleinen määritelmä ei rajaa rasismin kohdetta tai sen toteuttajaa. Rasismissa etniset erot johtavat lopulta jonkun ryhmän harhakäsitykseen ylivallasta ja alkavat pahimmassa tapauksessa näkyä yhteiskunnan hyväksyminä toimintamalleina.

09.09.2019 16:57:48
#244323 [+-] Piilota Suosittele

>>244265
Tässä tapauksessa yhteiskunta on todennäköisesti Suomi, jossa valkoiset ovat enemmistö ja muualta tulleet muut etnisyydet vähemmistö. Tämän seurauksena on looginen johtopäätös, että valkoinen ei voi kokea rasismia.

"Looginen". Siis kehitysvammainen.

09.09.2019 19:18:28 | 19:19:22
#244404 [+-] Piilota Suosittele

>>244265
Jos nyt pääsen hapseilemaan tähän; mustat ovat esimerkiksi jenkeissä todella rasistisia valkoisia kohtaan, ja olen huomannut Suomessa samaa, mutta en paljoa kaupungilla viihdy, ja asuinalueellani ei asu paljoa maahanmuuttajia (jos yhtään) tai näiden jälkeläisiä. (e: turpa kiinni, ensimmäisen tai toisen polven)

Vantaalla sain kokea katseet, vihat, ja ryöstöyrityksen. Siellä oli muutenkin vähän kireä tunnelma. Kiva olla kotona :)

10.09.2019 21:17:48
#244795 [+-] Piilota Suosittele

Ennen vanhaan hullut olivat suljetulla osastolla. Nykyään ne huutaa "Ei natseja Turkuun tms" julkisilla paikoilla ja vöyhöttää netissä. Itte en ole rasisti vaan roturealisti. Toki jos tehdään semmoinen temppu, että otetaan afrikan neekeri, aasiasta kierosilmä, intiaani ja kajaanilainen vastasyntyneinä ja laitetaan ne kasvamaan johonkin tiettyyn maahan ja kulttuuriin niin niistä kaikista tulee sen kulttuurin edustajia OLETTAEN, että niille ei ruveta höpöttämään mistään rotumääritelmistä ko. perheessä.

Neekerin poikasesta saadaan varmasti yhteiskuntakelpoinen eläjä jos se kasvatetaan asiallisesti, eli ei hoeta rasistia joka helevetin käänteessä. Menen jopa niin pitkälle, että jos manne otetaan poikasena ihmisten kasvatettavaksi, niin siitä tulee ihan normaali.

[ 13 viestiä | ]