Harvinainen päiväpeittoluolakissa - Felis Oneiros Maximus Harvinainen päiväpeittoluolakissa - Felis Oneiros Maximus
Frollo ei osaa olla sytyttämättä tulipaloja, selvä todiste Frollo ei osaa olla sytyttämättä tulipaloja, selvä todiste
Aamukahvit Aamukahvit
Meni vaan jalat poikki Meni vaan jalat poikki
Pihvin pihvi Pihvin pihvi
Koe Cornelius Koe Cornelius
Semmoset haasteet Semmoset haasteet
Tuolit varattu Tuolit varattu
Viisautta Viisautta
Tinderin kermaa osa 2 Tinderin kermaa osa 2
Lähetys Lähetys
Flow Flow
Jos se on täydellinen sitä ei tarvitse korjata Jos se on täydellinen sitä ei tarvitse korjata
Perus apu Perus apu
"And Finland loses again!" "And Finland loses again!"
Ensimmäinen kuva mustasta aukosta Ensimmäinen kuva mustasta aukosta
Tän takia FP perustettiin Tän takia FP perustettiin
Naiset ovat heikkoja Naiset ovat heikkoja
En ole valmis vanhemmuuteen En ole valmis vanhemmuuteen
Kokoomus! Kokoomus!
Harry "motherfucking" Potter Harry "motherfucking" Potter
Ryppyreikä Ryppyreikä
Terveellinen smoothie Terveellinen smoothie
Kissakin on pettynyt Kissakin on pettynyt
 785 näyttökertaa, 8 viestiä, 1.24 MB, 1 tiedosto, 25.05.2020 18:41:31
[ + 3 | ]

Iskenderr kebu

[43473] [20200525_183939.jpg] [1.24 MB] [2560x1440] [] []
20200525_183939.jpg

iskender

 · 

kebab

(59)  · 

juuh elikkäs

(71)
25.05.2020 20:15:24
#346834 [+-] Piilota Suosittele

>>346832
No, ei kai Suomesta oikeata kebabia saakaan. Ceylonia suurin osa myy ja ainakin jossain vaiheessa sillä oli 2 isompaa kilpailijaa täällä. Jotkut rohkeat sitten myyvät paljon kalliimpaa Korv Görania ja taisi Abu Fuad uusioravintoloissaan jo käyttää Teivon Lihaa valmistajana (jota nyt paremmalla reseptillä myydään kuluttajille helvetin kovalla hinnalla pienissä pusseissa).

Tunnen yhden Egyptin kaverin, joka tekee kebab-vartaat itse ravintolaansa... sanoi, että ei täällä porukka tahdo "oikeata" kebabia, joten hän tekee sitten "suomalaista kebabia". Alkuperäinen on paksumpaa ja rasvaisempaa lihaa mitä täällä halutaan syödä ja täällä halutaan upottaa liha kastikkeeseen, mitä alkuperäisessä ei tehdä.

Tyhjää höpötystä, eli se tärkein... perjantaina viimeksi hain hallilla touhuamisen jälkeen kebabin, Korv Göranin kamaa oli. Aika shokeeraavat 11 euroa, helvetin iso tosin oli.

25.05.2020 21:04:45
#346850 [+-] Piilota Suosittele

Reilu 20v sitten karvaranteet mätki, maustoi ja vaivas itse joka paikassa sen kebab massan.
Silloin oli oikeasti kebupaikoilla eroja, oli "karva"laatua, mahatauti joka 3's käyntikerralla, samaa mössöä mutta halpa hinta.
Sitten oli oikeasti kaupungin parasta pizzaa mestoja tai paras ja tulisin soosi ikinä ja tietenkin paras kebabliha ikinä mesta.
Nyt kaikilla sama "tölkki"/"purkki"kebab liha, annokset kierrätetään osassa mestoissa mikron kautta (Kun kuulet *PLING* äänen tiedät että safka tulee heti kun siihen on kauhottu rehut viereen) jolloin esim.riisistä tulee "rapsakkaa", ranskikset kuivia tai sisältä kylmiä.
Tästä sun pitää maksaa se noin 10€ ja kaikki paikat tarjoaa sitä samaa lihaa, samasta taikinasta, samoista tölkki raaka-aineista tehtyä pikaruokaa.
No mitä mä valitan, viimenen hyvä kebula lähialueella suljettiin 4v sitten, sen jälkeen olen käynyt kokeilemassa satunnaisesti uusia paikkoja, mutta suurinosa vaikuttaa "Lounas tarjuus pizza 3 täyte 8,5€" bulkki tason paikoilta, jotka tekevät tilin myymällä viikoloppu öisin kännisille ; krapulaisille 10-20€ mauttomia annoksia joissa on suola / rasva päämakuina ja jengi mökeltää 1,5promillen kännissä tai rapulassa kuinka "Tää on hyvää, ihan vitu hyvä annos".
Jos tollasen paskan vääntämiselläkin tekee tiliä niin miksi kukaan edes vaivautuu tekemään maukasta pikasapuskaa.

[ 8 viestiä | ]