nuket viihteellä nuket viihteellä
Timelapse of the future Timelapse of the future
syö niin kasvat syö niin kasvat
Pippelin kaipuu Pippelin kaipuu
lassie lassie
hyvä poju :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD hyvä poju :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Koronna Koronna
Mainos Mainos
maskien maski maskien maski
kepponen kepponen
Painopiste Painopiste
Kommari vastaa. Kommari vastaa.
koville ottaa koville ottaa
Dad Dad
Kiuru. Kiuru.
Liitä sinäkin Liitä sinäkin
Pakkohoitoon Pakkohoitoon
Paahdettu kana ja kasvikset Paahdettu kana ja kasvikset
Kenway päässy lekan mainokseen Kenway päässy lekan mainokseen
Good times Good times
Kikkailu Kikkailu
pois tieltä pois tieltä
Chill Chill
Comfortable? Comfortable?
 685 näyttökertaa, 6 viestiä, 0.04 MB, 1 tiedosto, 09.10.2020 04:31:18
[ + 4 | ]

Parempaa rasismia

[48496] [tiedosto.jpg] [0.04 MB] [435x457] [] []
tiedosto.jpg

blm

(166)  · 

shaniqua

(21)  · 

vesimeloni

(53)  · 

kfc

(52)  · 

neekeri

(1268)  · 

paskanahka

(134)  · 

kikkarapää

(12)
09.10.2020 18:03:58
#397642 [+-] Piilota Suosittele

Mustien huonossa televisiosarjassa (Netflix) #BlackAF yhdessä jaksossa hyvin puidaan ja pohditaan sitä, että mustien tekemille ohjelmille annetaan automaattisesti paremmat pisteet, koska ovat mustien tekemää. Ja niitä ei saa kritisoida.

Tämä on itse asiassa kyseisen sarjan viisainta sisältöä ja aivan valitettavaa ja vakavaa totta: Katsokaapa mustien sarjojen arvioita ja pohtikaapa sisältöä.

Valitettavasti sarjan tekijä/päähenkilö ei ole tehnyt sarjasta hyvää. Tuo edellinen viisaus nimittäin hyvässä sarjassa olisi hieno ja mahtava löytö. Mutta tämä BlackAF on itse asiassa oikeasti TrashAF eli ihan täyttä sontaa. Ja arvosanat ovat tietysti korkeat ja arvosteluissa kehutaan, koska rohkeaa mustaa, hienoa mustaa, hyvää mustaa, hauskaa mustaa.

Sarja vain yksinkertaisesti on oikeasti turhaa ja huonoa tuubaa. Valitettavasti kyllä.

Enkä sano sitä siksi, että olisin jotenkin mustien sarjojen vastainen.
Esimerkiksi Power ja Snowfall ovat mustia sisältäviä sarjoja, jotka ovat aivan helkutin hyviä. Powerin ensimmäiset kaudetkin ovat aivan maagisia. Ja päähenkilön vaimo, uu-uu mikä tummaihoinen nami.

Tosin yksi hyvän "mustan" sarjan merkki on aina se, että ei ole sisällytetty sarjaan valkoisia vastaan esille tuotavaa vihaa, kaunaa, kateutta, vihapuhetta - ja rasismia. joita esimerkiksi #BlackAF ja Insecure sisältävät.

Esimerkiksi Power ja Snowfall vain esittävät asiat niin kuin ne ovat - eivätkä hae nykypäivän vastakkainasettelua, vihaa, BLM tai SJW viittaa. Kautta aikain Spike Lee on myös tehnyt sellaisia leffoja, joissa tarina/asia tuodaan esille ja that's it. Take it or leave it. Like it or not.

Valitettavasti Da 5 Bloodsissa (joka silti on ihan hyvä leffa) oli jo hieman vihamielisyyttä valkoisia kohtaan, mutta toisaalta se ei ollut kovin saarnaavaa, päälleliimattua, viitta päällä kuljeskeltua, vaan ajan ja tapahtumien kuvausta lievällä kaunaisuudella.

[ 6 viestiä | ]