nameja kavereille :3 nameja kavereille :3
Husuilua Husuilua
Psilosybiini Psilosybiini
baardit baardit
Laadukasta Laadukasta
iso vauva :3 iso vauva :3
vitonen vetoa vitonen vetoa
Löydätkö kuvasta kamelin? Löydätkö kuvasta kamelin?
Media Media
Foorumista bongattua Foorumista bongattua
Persut Persut
monikulttuurisuus monikulttuurisuus
Marin laittaa taas parastaan Marin laittaa taas parastaan
et tule tänne >:3 et tule tänne >:3
Nostetaan veroja? Nostetaan veroja?
Paskanen nauru Paskanen nauru
Musiikkivideon kuvaukset jatkuu Musiikkivideon kuvaukset jatkuu
herrggujen herggu herrggujen herggu
Linkatkaa lähteet kiitos Linkatkaa lähteet kiitos
Nappisuoritus Nappisuoritus
Keikuranta Keikuranta
säkkisomali elementissään säkkisomali elementissään
Pro players Pro players
Koirakuiskaaja Koirakuiskaaja
 547 näyttökertaa, 1 viesti, 0.04 MB, 1 tiedosto, 31.12.2021 11:36:50
[ + 5 - | ]

Nikola Tesla

[60193] [teslanikola.jpg] [0.04 MB] [640x741] [] []
teslanikola.jpg

nikola tesla

 · 

thomas edison

31.12.2021 21:55:53 | 21:56:37
#535286 [+-] Piilota Suosittele

Edison oli silkka äpärä vaikka näin sanominen loukkaakin kaikkia äpäriä. Kävi jopa patenttirekisterikeskuksessa muuttelemassa päivämääriä, että sai itelleen patentin/patentteja(?). Kyllähän se keksi itsekin jotain, mutta ei kestäny sitä ettei ookkaan maailman ainut keksijä. Turpaan sitä ois pitäny vetää niin kauan, että ois asettunu. Ihmekö tuo jos sai Teslankin pimahtamaan ku kusi sen muroihin aamusta iltaa. Toki jenkkien viranomaiset tajus, että Tesla oli nero ja ku heitti sitten henkensä niin kävivät nyysimässä kaikki sen tutkimuspaperit eikä niitä oo vissiin julkastu vieläkään. Ei sillä, eksentrikkohan se Teslakin oli, mutta monesti nerot on vähän omalaatusia muutenkin. Kuten minä.

Mulla on ollu jo varmaan kymmenen vuotta suunnitelmissa anoa EU:lta tutkimusapurahaa selvittääkseni, että kuinka paljon valoa pääsee muurahaispesän maantasaiseen kerrokseen. Sen selvittämiseen menee varmaan viitisen miljoonaa viiden vuoden aikana, mutta ideani onkin se, että koska muurahaispesien lämpötila on huomattavasti korkeampi kuin ympäristön, niin jokaisen pesän alle asennettu aurinkokenno vois tuottaa meille tehokasta energiaa ainakin kesäkuukausien ajan, sillä kyllä sinne jotain valoa kuitenkin päätyy. Täytyy vain rakentaa tavallista terhakkaammat aurinkokennot. Ja heti kun kaikkien maailman muurahaispesien alle on sitten rakennettu ne aurinkokennot niin se on vain silkkaa voittoa koko ihmiskunnalle.

Toki pelkän tutkimuksen valmistumisen jälkeen perustan yhtiön joka tuottaa näitä kennoja yksinoikeudella ja myy niitä eri maiden valtioille noin 200 000 euron kappalehintaan. Ettekä sitten nussi tätä mun ajatusta ittellenne. Jos teette niin niin kusen teidän postilaatikkoon koko loppuelämäni ajan.

[ 1 viestiä | ]