joistakin tavoista ei pääse eroon joistakin tavoista ei pääse eroon
Alko Alko
Valta kuuluu kissoille Valta kuuluu kissoille
Sons of a.. Sons of a..
Karjala Karjala
Asiat voi tehdä toisinkin Asiat voi tehdä toisinkin
Taikatemppuja Taikatemppuja
WHERE IS MY MONEY? WHERE IS MY MONEY?
Ne pienet erot, osa3. Ne pienet erot, osa3.
Sami on piilohomo? Sami on piilohomo?
Anu antaa haastattelun, Anu suuttuu siitä Anu antaa haastattelun, Anu suuttuu siitä
Ketterä kuvaaja Ketterä kuvaaja
Makita mainos. Makita mainos.
Olen Husin valtuustossa! Olen Husin valtuustossa!
krapula krapula
Seksipupusilleni tiedoksi Seksipupusilleni tiedoksi
kuu kuu
Koronarokotus Koronarokotus
Kommari vastaa. Kommari vastaa.
leikkikaverit leikkikaverit
Timelapse of the future Timelapse of the future
Hot dogs Hot dogs
toinen ulottovuus toinen ulottovuus
hieno paita hieno paita
 577 näyttökertaa, 5 viestiä, 0.04 MB, 1 tiedosto, 09.01.2022 07:39:55
[ + 9 - | ]
👑 Plussatuin 09.01.2022.

Suomea, suomea...

[60452] [tiedosto.jpg] [0.04 MB] [720x404] [] []
tiedosto.jpg

ruokajono

09.01.2022 14:05:59
#537568 [+2] Piilota Suosittele

Niimpä. Tuli nähtyä somaliperheillä paljon EU-ruoka-apu kasseja. Oli 10-20 kilon riisisäkkejä, oli ruokasäkkejä monen muotoista. Ei mitään samaa kamaa mitä suomalainen jonottaa. Suoraan EU-toimituksista. Suomalaisella muuttajalla näitä säkkejä en ole nähnyt yhden yhtä. Siitä syystä ettei suomalaiselle niitä anneta. Suomalaisen kuuluu jonottaa kilometrijonossa. Pääosin kauppojen lahjoituksina saaduista vanhentuvista tuotteista.

Se on hauskaa miten ovat sosiaalimuutot kääntyneet päinvastaiseen suuntaan. Juurikaan syntyperäistä suomalaista ei enää muuteta, vaan sosiaalimuutto tapahtuu vain ulkomailta tulleille ihmisille. Samassa suhteessa ovat esim. ulkomailta muuttaneet muut perheet, kuten saksalaiset. Heille tukijärjestelmä on yhtä ankara kuin syntyperäiselle suomalaiselle perheelle. Näitä perheitä olen myös muuttanut kymmeniä, mutta en läheskään niin paljon kuin somaleita. Tai sanotaan näin, että itämaan tietäjien puolelta tulleita.

09.01.2022 15:59:12
#537650 [+-] Piilota Suosittele

Kävelin yksi päivä paikallisen ruoka-avun ohitte, niin siellä jonotti jotain 5-6 neekeriä ja puheesta päätellen ryssiä joitain kappaleita

[ 5 viestiä | ]