6-renkainen mersu 6-renkainen mersu
Rantamaisema Rantamaisema
Hermannin temppu Hermannin temppu
It's time, Jon ;__; It's time, Jon ;__;
Mitäköhän lajia tää on Mitäköhän lajia tää on
legendaarista legendaarista
Nakke nakuttaja Nakke nakuttaja
Chapter Master Chapter Master
Nukuttaa Nukuttaa
legomies legomies
Venyttelisitkö? Venyttelisitkö?
Kiva kisu :3 Kiva kisu :3
Nytkin on hulluja raksaukkoja Nytkin on hulluja raksaukkoja
pub markus pub markus
Sukka :3 Sukka :3
eväs eväs
Tulee kissat housuun Tulee kissat housuun
Jeccu Jeccu
Mies Mies
Kellotusalusta Kellotusalusta
Kalatiskillä Kalatiskillä
what is love what is love
Euroopan kiertue Euroopan kiertue
"Ei mulla edes ole fotoshoppii!" ;) "Ei mulla edes ole fotoshoppii!" ;)
 738 näyttökertaa, 9 viestiä, 0.12 MB, 1 tiedosto, 25.04.2022 19:15:44
[ + 7 - | ]

Näinhän se on.

[63941] [20220425_191504.jpg] [0.12 MB] [1102x1024] [] []
20220425_191504.jpg

valeuutiset

26.04.2022 11:20:54
#566162 [+1] Piilota Suosittele

>>566101
Jos kromosomit määrittävät sukupuolen ja XY on mies, niin tällöin on faktuaalista, että mies voi synnyttää. Kuten varmasti tiedät, ihmissikiöllä on aluksi naisen sukupuolielimet ja kromosomit sitten määrittävät muotoutuvatko ne kehitysvaiheessa miehen elimiksi. Aina prosessi ei kuitenkaan mene kuten strömsössä ja elimet eivät muutukkaan. Tällöin XY kromosomeilla varustettu lapsi saa naisen sukuelimet. Sukuelimet voivat myös olla kehittyneet vain osittain, tai sitten värkkiosastolta löytyy molemmat.

Kromosomiyhdistelmätkin voivat olla varsin moninaiset: XXY, XYY, X0, XXX, XXYY, joten aina edes pelkästään niitä tarkastelemalla ei selviä mistä on kysymys.

Väite ”mieskin voi synnyttää” perustuu intersukupuolisuuteen ja edellä on kuvattu kaksi hyvin karkeaa esitystä siitä miten intersukupuolisuus syntyy.

Suosittelen ottamaan asioista selvää kekkuli. Olet jo useamman kerran tehnyt selväksi, että et ole mikään järjen jättiläinen. Tällaisissa asioissa ulostulosi vain vahvistavat käsitystä.

27.04.2022 09:34:41
#566390 [+-] Piilota Suosittele

>>566162
En oo koskaan pystyny käsittää miks jotain 0,001% marginaaleja kutsutaan "miehet voivat synnyttää" eikä esim. "mies voi synnyttää" koska monikko miehet viittaa siihen että miehet voi synnyttää jos siltä tuntuu, vaikka kyse on yksilötason harvinaisesta poikkeamasta. Vähän sama kun sanois että hitler tykkäs juutalaisista koska se ei tappanu yhtä jutkuu lähipiiris.

27.04.2022 10:44:15 | 10:46:08
#566406 [+-] Piilota Suosittele

>>566280
Jännäksi on tiede mennyt kun se ei tällä saralla olekkaan itseään korjaavaa. Tieteessä vanhasta ajattelusta luovutaan, kun uusi selitys kuvaa asioita tarkemmin kuin entinen. Ihmisen sukupuolen osalta asia on joillekin kuitenkin niin raskas, että vanha maa, tuli, ilma, vesi -jaottelu antaa paremman turvan.

Ei hätää kekkuli. Olet vain silmänräpäys ja mielipiteesi ei tässäkään etenemistä hidasta.

[ 9 viestiä | ]