tää on kyl paras kalja tää on kyl paras kalja
Onneksi oli turvavyö Onneksi oli turvavyö
Moi pitää mennä Moi pitää mennä
Lämmin spotti Lämmin spotti
Niimpä niin Niimpä niin
Gambing with break fast Gambing with break fast
Nuuskamuikkunen (1. osa m/6692) Nuuskamuikkunen (1. osa m/6692)
Kasvisruoka on aina parempaa Kasvisruoka on aina parempaa
Isä, olen pettymys. Isä, olen pettymys.
"Tuosta!" :3 "Tuosta!" :3
onnellinen perhe onnellinen perhe
Yksi johtaja, yksi valtio... Yksi johtaja, yksi valtio...
Turtlesin imuttelu Turtlesin imuttelu
Fobbis miettii sonjan laillisuutta Fobbis miettii sonjan laillisuutta
Suuri paskaperse Suuri paskaperse
Housut Housut
Kalavale Kalavale
Varastettu panokone Varastettu panokone
pumpumpum pumpumpum
Muumipappa, kusipää homo Muumipappa, kusipää homo
Kissakuvia ja gifejä Kissakuvia ja gifejä
Meni vaan selkä poikki Meni vaan selkä poikki
Mr_Pihvi Mr_Pihvi
Mr. Funny Man Mr. Funny Man
 660 näyttökertaa, 10 viestiä, 0.6 MB, 1 tiedosto, 11.03.2025 01:17:28
[ + 2 | ]

ruokakuljettimet

[78963] [ruokakuljettimet.png] [0.6 MB] [720x698] [] []
ruokakuljettimet.png

ruokakuljetus

 · 

kaupunki

(31)  · 

maahanmuutto

(88)  · 

lähiö

 · 

ammuskelu

(11)  · 

isis

(50)  · 

katujengi

(6)  · 

me tienataan näillä

11.03.2025 01:55:12
#685839 [+1] Piilota Suosittele

Tuus @nakuankka kertomaan olisiko tuollainen panssarivaunu.
Siinähän olisi telaketju, mutta ei tykkiä.
Eli ei vissiin huoltokomppanjan bäksterikuskin mielestä olisi panssarivaunu.

11.03.2025 10:30:31 | 10:31:06
#685885 [+3] Piilota Suosittele

>>685839
Poika parka kun sä mussutit että Pasi on panssarivaunu. Kun kerran todistit taas tietämättömyytesi, laitetaan sulle ensin mikä on panssarivaunu:

Panssarivaunu (arkikielessä usein tankki, vanh. hyökkäysvaunu) on telaketjuilla kulkeva panssaroitu moottoriajoneuvo. Panssarivaunuja on moniin erilaisiin käyttötarkoituksiin. Panssarivaunun nimitys suomen kielessä on saksan kielestä peräisin. Saksan kielessä panssarivaunu on Panzerkampfwagen eli panssaritaisteluvaunu, jolla tarkoitetaan varsinaisesti taistelupanssarivaunua niin kuin suomen kielessäkin.


Ja kun Pasista oli puhe, huomaat ettei se ole panssarivaunu. Tässä selitetään sulle miehistönkuljetusvaunu:

Panssaroitu miehistönkuljetusvaunu (engl. armoured personnel carrier – APC) on taistelupanssarivaunua kevyemmin panssaroitu ajoneuvo, jonka tarkoituksena on suojata jalkaväkeä epäsuoran tulen sirpaleilta ja pienikaliiperisten jalkaväkiaseiden, kuten kiväärien, rynnäkkökiväärien ja kevyiden konekivääreiden tulelta. Panssaroituja miehistökuljetusvaunuja on kahdentyyppisiä vetonsa mukaan: toisissa on yleensä kuudesta kahdeksaan kumipyörää (engl. wheeled) ja toisissa telaketjut (engl. tracked). Telaketjulla varustetut miehistönkuljetusvaunut on osoitettu pääasiassa mekanisoidulle jalkaväelle ja panssarijoukkojen panssarijääkäreille.


Että se siitä

11.03.2025 22:47:48
#685989 [+-] Piilota Suosittele

>>685885
Tuo oli iltapaskan toimittelijan puhetta.
Minä vain sanoin, että Pasi on myös panssaroitu vaunu ja siinä on vaununjohtaja.
Mutta sinähän et edes tiedä mikä on rekka.

11.03.2025 23:13:29 | 23:18:14
#686009 [+-] Piilota Suosittele

>>685989
Kuuleppa paskahousu, sinä selitit että Pasi on panssarivaunu. Sinut palautettiin maan pinnalle, kun et taaskaan tiennyt mistään mitään. Ja mitä siihen rekkaan tulee, etusivullakin lähes kaikki sanoi että rekka on rekka. Kaikki tietää mitä tarkoitetaan, kun rekka tulee vastaan. Kaikki muut paitsi rapupelle

Ja taas sun kaikki viestit on itkemistä pelkästään. Vähän vaikee uskoa että olet menestyvän raksafirman päälikkö kun kaikki muut firmat menee konkurssiin ja taantuma ajaa raksamiehiä pellolle. Juu joo 12h päivää ja puhelin pirisee 8 tuntia putkeen :D Tääl sä leveilet kuinka hyvin menee ja rahaa tulee joka ovesta ja ikkunasta :D Jännä juttu, että uutisissa luetaan raksasta ihan eri uutisia :D

Että juu, itke lisää :D

11.03.2025 23:25:30
#686015 [+-] Piilota Suosittele

>>686009
Pasi on panssarivaunu, vaikka siinä ei ole tykkiä tai telaketjuja.

Mitä tulee sinun poikakavereiden mielipiteisiin, niin teidän logistiikan maailma kertoo puoliperävaunusta näin:
"Puoliperävaunuyhdistelmän vetoautona toimii vetopöydällä varustettu kuorma-auto. Vetopöydän päälle kytketään puoliperävaunu. Puoliperävaunun vetoautoa kutsutaan usein nimillä rekanveturi tai rekanvetäjä. Puoliperävaunuyhdistelmää kutsutaan usein nimillä puolikas tai rekka.
https://www.logistiikanmaailma.fi
Kalusto - Logistiikan Maailma"
"

11.03.2025 23:33:26
#686018 [+-] Piilota Suosittele

>>686015
Pasi on panssarivaunu, vaikka siinä ei ole tykkiä tai telaketjuja.


:DDDDDDDD

Panssaroituja miehistökuljetusvaunuja on kahdentyyppisiä vetonsa mukaan: toisissa on yleensä kuudesta kahdeksaan kumipyörää (engl. wheeled) ja toisissa telaketjut (engl. tracked). Telaketjulla varustetut miehistönkuljetusvaunut on osoitettu pääasiassa mekanisoidulle jalkaväelle ja panssarijoukkojen panssarijääkäreille.


Siis sä pelle oikeasti luulet että pasi on panssarivaunu!? :DDDDDD

[ 10 viestiä | ]