Saispa vielä Kurkoa muovipullosta Saispa vielä Kurkoa muovipullosta
Mä käristin vahingossa itteni tuolla Mä käristin vahingossa itteni tuolla
Luulis tolla ny ainaki viikon irtoova saikkua Luulis tolla ny ainaki viikon irtoova saikkua
ihana nainen ihana nainen
mitä vittua mitä vittua
Vähän myöhässä Vähän myöhässä
Ihana nainen Ihana nainen
Lol ne haluaa että maksan 4e/kk että saan lisätilaa Lol ne haluaa että maksan 4e/kk että saan lisätilaa
Ryssä Ryssä
Ihana nainen Ihana nainen
Kasa palloja Kasa palloja
Lypsykone Lypsykone
Onnibus theme song Onnibus theme song
Tää tapahtui siellä kirjastossa jossain suomessa Tää tapahtui siellä kirjastossa jossain suomessa
Perse Perse
skibidi toilet skibidi toilet
Mitä tapahtui keravalla Mitä tapahtui keravalla
OmaIntti OmaIntti
Ihana nainen Ihana nainen
Kjeh kjeh Kjeh kjeh
Kuistiapina Kuistiapina
Kuorma tuohon noin Kuorma tuohon noin
Hapsilla rankka viikonloppu Hapsilla rankka viikonloppu
Pihvi tinderissä Pihvi tinderissä
 488 näyttökertaa, 2 viestiä, 0.1 MB, 1 tiedosto, 20.03.2025 08:54:29
[ + 1 | ]

hustling

[79337] [a885a1c87d67d9b1.jpg] [0.1 MB] [1170x996] [] []
a885a1c87d67d9b1.jpg

sijoittaja

 · 

kapitalismi alas

 · 

kommunismi ylös

20.03.2025 17:23:12
#687732 [+2] Piilota Suosittele

Edelleen ei se tyhmä ole joka pyytää...

Samaan aikaan investoi 12-15 vuoden aikana lähes 1/3-osa palkasta asuntoon ja tästä summasta noin 5-6% menee korkoihin, inflaation, mahdollisten riskien jne takia muualle kuin itse sijoitukseen, sitten valtio vie vielä heti 2% varainsiirto veroa jos et ole ensiostaja.

Eli asunnon hinta oli 100.000€, jos otit sitävarten bout 80-90k€ lainaa, maksat 15 vuoden aikana takaisin pankille noin 100-110k€ + vs vero 2%, nyt olet kokonaisuudessa maksanut asunnosta +122-125k€, joten sijainti, taloustilanne ja markkinat sanelevat mitä saat siitä kun päätät että on aika myydä ja myydessä muista että välittäjäkin kuorii oman prosentti osuutensa.

Täten asunto mikä maksoi 100.000€ 15-vuotta sitten, voi nyt hyvässä tilanteessa maksaa +130.000€, eikä nykyinen myyjä silti tee välttämättä voittoa karvan vertaa, voittoa tekee pankki, välittäjä ja verokarhu.

Korjaukset ym vastike kulut kuuluvat elämiseen, joten niitä on turha edes yrittää siirtää seuraavan ostajan kontolle.

Tämä oli karkea yksinkertaistus siitä kuinka asunnon ostaminen ja omistaminen ei ole välttämättä sijoittamista, vaikka monet yksinkertaiset huutelevatkin porvariksi jos omistaa asunnon jossa asuu.

[ 2 viestiä | ]