Tynkkynen Rotuaarilla Tynkkynen Rotuaarilla
"STATE OF THE UNION 2020" — A Bad Lip Reading "STATE OF THE UNION 2020" — A Bad Lip Reading
Little Big- Big Dick Little Big- Big Dick
21st Century Schizoid Man - The Human Experimente 21st Century Schizoid Man - The Human Experimente
Putkesta tulee... Putkesta tulee...
Social distancing Social distancing
Kateellinen naapuri Kateellinen naapuri
Repon lempikolikot: Liettualainen puolirossainen Repon lempikolikot: Liettualainen puolirossainen
Huomenta :3 Huomenta :3
Pietarilainen kommunalka Pietarilainen kommunalka
Pikapika! Pikapika!
Eipä ainakaan naapurilla ole samanlaisia! Eipä ainakaan naapurilla ole samanlaisia!
Basil Basil
ei eläinkokeille ei eläinkokeille
Kipsujen nukkuma-asennot Kipsujen nukkuma-asennot
"Obaman kypärä on ihan likainen" "Obaman kypärä on ihan likainen"
Viimeinen, yksin kotona Viimeinen, yksin kotona
tasapainoista marssimusiikkia tasapainoista marssimusiikkia
baby parts baby parts
Syksyn alku Syksyn alku
Jutkut jutkuttaa Räikköstä Jutkut jutkuttaa Räikköstä
Muumimetallia 6 (2012 versio), Sunafukin No Tabidachi Muumimetallia 6 (2012 versio), Sunafukin No Tabidachi
Hjalliksella on asiaa Hjalliksella on asiaa
Töiakka Töiakka
 1 333 näyttökertaa, 8 viestiä, 0.03 MB, 1 tiedosto, 24.03.2018 22:55:20
[ + 7 | ]

suami

[9558] [0.png] [0.03 MB] [812x727] [] []
0.png

suomi

(394)  · 

ruotsi

(146)  · 

mongoli

(40)
24.03.2018 23:33:05
#41403 [+2] Piilota Suosittele

Mitäs jos...
Suomalaiset eivät olekkaan mongooleja?
...vaan ovat erillinen rotu Uralilta, josta he ovat levittäytyneet Suomenlahden rannoille, jossa ovat "tutustuneet" vieraaseen väestöön?

25.03.2018 11:43:56
#41471 [+-] Piilota Suosittele

>>41406
41424

On hyvin mahdollista, että mongoolit ovat olleet vuorovaikutuksessa uralilaisten heimojen kanssa, mutta totuus on, että uralilaiset kansat ovat sumerien jälkeläisiä, jotka matkasivat pohjoiseen Mesopotamian valtakunnan hajottua. Siitä eteenpäin uralilaiset kielet ovat jakautuneet suomalais-ugrilaisiin ja samojedikieliin, joista ensimmäisenä mainittu alkoi levittäytymään kohti länttä. Saamelaiset eli lappalaiset (Volgansuomalaiseen kielihaaraan kuuluvat) olivat Suomen niemen alkuperäisiä asuttajia, kunnes kantasuomea puhuvat häätivät heidän pohjoiseen ja loppu onkin historiaa. Ilmeisesti käsitys suomalaisten mongoloidisuudesta on tullut virheellisesti ruotsalaisten rotuteoriitikkojen omasta päästä, sillä vanhentuneiden rotuoppien mukaan kaikki idästä ja Aasiasta tulevat ihmiset ovat mongooleja.

25.03.2018 21:41:12
#41585 [+-] Piilota Suosittele

>>41471
Saamelaiset eivät ole volgansuomalaisia. He ovat ihan erillinen porukkansa. Sen sijaan saamelaisten jälkeen Suomeen tuli Baltiasta indo-eurooppalaisia jotka häätivät tunturimannet helvettihin ja risteytyi idästä tulleiden itämerensuomalaisten kanssa.

05.12.2020 04:10:57
#416645 [+-] Piilota Suosittele

>>42159
tunturimannet

@Dimmugimmu ja volmis 😂

Katsoin asiasta geenikarttaa, ja suomalaiset ovat eriytyneet omaksi ryhmäkseen ajan kuluessa. Lähimpänä ovat virolaiset, sitten skandilavialaiset, mutta selkeästi eri porukkaa. Lappalaiset joutavatkin olla myös Suomessa, vaikka geneettinen ero on merkittävä.

[ 8 viestiä | ]