Perustaja Spikanor

Medioita voi lisätä

Jäsenet

Perustettu 14.10.2017 23:12:45 Jäseniä 13 Vierailuja 1 415 Medioita 802

Kaikki politiikkaan liittyvä

Remu Remu
Syy äänestää Sale jatkokaudelle Syy äänestää Sale jatkokaudelle
vihreät de gröna vihreät de gröna
Kaksoistandardit Kaksoistandardit
Takki kääntyy.. Takki kääntyy..
Nurkkakuntaiset ihmisvihaajat Nurkkakuntaiset ihmisvihaajat
Kumpi parempi? Kumpi parempi?
Yle propagandaa taas 21. Yle propagandaa taas 21.
Persu matu suvakki Persu matu suvakki
Boomeri 🤣 Boomeri 🤣
Miljonäärivero Miljonäärivero
Vegan activists Vegan activists
fatim diarrhea fatim diarrhea
Otto Meri, ihmisten ystävä Otto Meri, ihmisten ystävä
Tuttu lainaus kirjasta. Tuttu lainaus kirjasta.
Thicc Marin Thicc Marin
Sanna Sanna
Sanna taas. Sanna taas.
20-luvun homokommari suvakit Neuvostoliitossa 20-luvun homokommari suvakit Neuvostoliitossa
Prinsessa Sanna Prinsessa Sanna
Marin ja vaaleanpunainen pantteri Marin ja vaaleanpunainen pantteri
Kappas, taas Sanna vähän uudisti lakeja.. Kappas, taas Sanna vähän uudisti lakeja..
Emma Emma
Ministerit B-Studiossa Ministerit B-Studiossa
 239 näyttökertaa, 9 viestiä, 1.6 MB, 1 tiedosto
27.12.2024 05:45:42
[ + 15 - | ]
👑 Plussatuin 27.12.2024.

Laitetaan nyt tännekin tämä

[76400] [VID-20241226-WA0016.mp4] [1.6 MB] [480x480] [13.07s] [] []

poliisi

(299)  · 

ryssä

(196)  · 

venäjä

(459)  · 

kaapeli

(9)  · 

ankkuri

 · 

laiva

(38)
27.12.2024 07:39:48 | 07:40:27
#669779 [+1] Piilota Suosittele

No mikä saatanan amiraalinelson se sieltä sitten astui esiin? Onko niillä nykyään jo erillinen tiedottaja Venäjän-kysymyksiin? :D Tulee niin DDR:n ajat ja taistolaisuusnuoruus mieleen.

27.12.2024 18:37:23
#669856 [+-] Piilota Suosittele

Ei kait tässäkohtaan nyt kenellekkään tule yllätyksenä, että
sellainen yhteydenotto olisi täysin ajanhaaskausta.
Joko siihen ei vastattaisi tai kieltäisivät kaikki syytteet kuitenkin.

Eli mitään siinä ei voiteta. Pitäisi vain olla munaa julistaa yleinen
kielto venäläis ja niiden tukijataustaisten alusten pääsy koko tänne rannikolle.

Vähintään saatto pv:n tai rajavartioston toimesta kun täällä liikkuvat.

27.12.2024 18:51:37 | 18:57:50
#669858 [+-] Piilota Suosittele

>>669856
Se mitä ei tässä ymmärretä, tämä on myös selkeä viesti venäjän suuntaan. ryssä haki provokaatiota, eskalointia yms millä sanoin sitä haluaa sanoa. ryssät seuraa Suomen uutisointia 24/7 ja kremlin propagandakoneisto on sormi näppäimistöllä.

Mut mitäs ne trollit nyt sit uutisoi? "Ei ole, ei olla". Vaikka tuoosa viestissä ei sanota juuri yhtään mitään, se on silti erittäin painava viestti kremlin suuntaan. Nyt Suomi tekee päätöksiä, nousi laivaan sekä teki operaation. Se että sanotaan "Ei ole, ei olla" on merkitykseltään suurempi. Sen voisi kääntää ryssille näin; "Suomea ei vitttuakaan kiinnosta mitä ryssät ajattelee kun me pysäytetiin se alus, sekä noustiin laivaan. Meitä ei ryssien mielipiteet kiinnosta"

Tää on poliittisesti vitun painava asia, vaikka kaveri sanoi käytännössä kaksi kertaa "ei". Joissain tapauksissa siitä voidan tulkita vittuna paljon. Sanatonta viestintää.

Pitäisi vain olla munaa julistaa yleinen kielto venäläis ja niiden tukijataustaisten alusten pääsy koko tänne rannikolle.


Toi on taas tätä käytössä, koska ne ei tee sitä rannikolla. Ne tekee sitä kansainvälisillä vesialueilla. Joten jos Suomi kieltää ryssien liikkumisen kansainvälisillä vesialueilla, mikä vittu estää sit ryssiä kieltämään Suomen, Norjan jne alusten liikkuminen pohjoisella Jäämerellä?

Sehän tässä voi olla sivutavoite, "jos meitä kielletään niin mekin kiellämme"

Kyseessä on monisyinen sekä moniulotteinen asia, mikäli kielto kansanvälisillä vesillä tulee venäjälle niin mitäs sit uskot tapahtuvat? Aivan, jotakin mitä ryssä haluaa. Siksi siihen eskalointiin ei kannata lähteä mukaan

27.12.2024 19:19:57
#669868 [+-] Piilota Suosittele

>>669858 Asia on perkeleen monimutkanen etenkin kun tuo maa on
aina teeskennellyt, ettei muka tiedä, mitä vasen käsi tekee seläntakana.
Hankala yrittää neuvotellakkaan. Mutta millä noita kaapeleiden katkomista
sitten ruvetaan estämään, kuin liikkumisen rajaamisella/vahvalla tarkkailulla ?

27.12.2024 19:22:41 | 19:23:08
#669869 [+-] Piilota Suosittele

>>669868
Asia on perkeleen monimutkanen


Siis se on hybridisodankäynnin perusta. Tehdään häiriöitä, loukataan "sopivan paljon" sekä tarkkaillaan mitä vastapuoli tekee. Kun ryssä tekee aloitteen, ei ne ala katkomaan kaapeleita ilman jatkosuunnitelmaa. Tottakai ne on ajatellut "mitäs sitte?" skenaarioita sekä niillä on valmiita suunnitelmia mitä tehdä.

Mitä monimutkaisempi asia, sitä enemmän se on ryssän hyödyksi. Se on kuin shakkia pelais, ryssä laittaa pelinappulan syötiksi ja katsoo mitä tapahtuu

27.12.2024 20:11:20 | 20:11:29
#669884 [+-] Piilota Suosittele

Mitäpä jos laitettais yks ohjusvene vakituisesti partioimaan kaapelien lähettyville? Aina kun menee piuha poikki niin lähin alus upotetaan välittömästi ja selviytyjiä ei poimita merestä. Loppuiskohan sabotaasi?

28.12.2024 01:26:03
#669996 [+-] Piilota Suosittele

>>669884
Son vähä paha kun ei tiedä aina kenen aluksia ne edes on. No venäjän ne on loppupeleissä. Tääkin alus oli jostain venäjän ja canadan väliseltä lokinpaskomalta saari kivikolta peräsin ja sen omistaa moni niin sanotusti, pöytälaatikkofirma jonka taustalla on varmaa joku oli ja on karkkia mies jos ymmärrät.

[ 9 viestiä | ]