ihan nainen ihan nainen
Pyörävarkaalle jekku Pyörävarkaalle jekku
Vihreiden terävintä kärkeä 🤦‍♂️ Vihreiden terävintä kärkeä 🤦‍♂️
Koski uhriutui. Koski uhriutui.
Onhan tämä vieläkin hauska Onhan tämä vieläkin hauska
Uutisetkin oli uutisia ennen Uutisetkin oli uutisia ennen
Rauhanmarssi Lahdessa 1982 Rauhanmarssi Lahdessa 1982
Nalleja :D Nalleja :D
Tytön uus hoito Tytön uus hoito
Koominen kävely Koominen kävely
A A
boobs boobs
kissa pentele :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD kissa pentele :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Niin hyvää ideaa Niin hyvää ideaa
Kärnä ja korona Kärnä ja korona
Vanhaa Suomea Vanhaa Suomea
Tulevaisuuden olympialaiset Tulevaisuuden olympialaiset
Tässä Turun tapahtumat Tässä Turun tapahtumat
Lauantai Tissit Lauantai Tissit
Clown history X Clown history X
Sieni video Sieni video
Tiihonen Puopolon haastattelussa Tiihonen Puopolon haastattelussa
Sähkö apu Sähkö apu
Ei jaksa kuin ryypätä Ei jaksa kuin ryypätä
 618 näyttökertaa, 12 viestiä, 3.1 MB, 1 tiedosto, 31.08.2021 04:25:49
[ + 0 | ]

Unohtakaa jo se korona, SCP hyökkää!


hulluus

(23)  · 

korona

(299)
31.08.2021 08:14:01
#496061 [+-] Piilota Suosittele

Aika pitkään jo ollut näitä scp-juttuja, mutta vielä ei ole tullut ison budjetin leffaa. Onko oikeudet jollain vai mistä kiikastaa? Ehkä ne tietää, että se leffa olis uus scp ja sen valmistumista estetään aktiivisesti.

31.08.2021 11:19:45
#496077 [+-] Piilota Suosittele

>>496061 Kukaan ei omista oikeuksia scp:eihin joten ketään suurempaa firmaa tuskin kiinnostaa tehdä scp leffa sen takia. Tbh en haluais et semmonen edes tulis minkään ison firman tekemänä koska siitä tulis kummiskin paska.

31.08.2021 11:39:44
#496083 [+-] Piilota Suosittele

Kuuntelen usein nukkumaan mennessä äänikirjoja, tai SCP juttuja the Exploring Seriesin kanavalta. Saa kivoja unia kun pistää Lovecraftia tai näitä iltasin menemään.

31.08.2021 12:35:35
#496090 [+-] Piilota Suosittele

>>496061
>>496077
Ei omista oikeuksia, ei. Mutta ovat CreativeComons -lisenssin alaisia https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/. Toisin sanottuna se, joka tekisi leffan, menettäisi oikeudet siihen leffaan. Eli kaikki saisi jakaa sitä ja siihen liittyvää aineistoa vapaasti. Ei kukaan, jolla on rahan kiilto silmissä lähde tuohon.

Vähän sama kuin GNU-lisenssin alaiset softat, mutta niistä on firmalle sentään se hyöty, että voivat iskeä sen softan laitteeseen jota myyvät. Ei haittaa vaikka sen koodi olisi vapaana, kun tarvitsee kuitenkin sen itse vehkeen heiltä ostaa.

31.08.2021 13:57:15
#496115 [+-] Piilota Suosittele

>>496090
>>496077

Rupesin miettimään, mitä kaikkea ei ole tehty?
Esimerkiksi cyberpunkista on tehty elokuvia genrenä, esim Blade Runnerit ja Ghost In The Shellit ja muut. Silti itse cyberpunkista ei tietääkseni ole tehty yhtäkään isomman luokan elokuvaa.

Samoin esimerkiksi Bodom järven murhat, joka on maailmallakin tunnettu keissi. Okei, siitä tehtiin elokuva mutta mä en voi laskea sitä Bodom leffaksi. Se vedetään niin fiktioksi, eikä se seuraa todellisuutta. Leffa perustuu katkeruuteen nakukuvien levittämisestä, missä tytöt murhaa järvellä poikia, viskoo ruumiit järveen ja mysteerimies sekoitetaan mukaan murhailemaan. Lisäks ajelevat siinä autoa jne ihan vitusti asioita joita ei todellisuudessa tapahtunut. Lisäkseen se on kuvattu paljon nykyaikaisempana versiona, eikä sijoitu sinne 60-luvulle. Traileri: https://youtu.be/1T-SO_-p-p4

Sitte jos puhutaan enemmän peleistä, niin S.T.A.L.K.E.R
Siitä on vain se taide-elokuva jossa pitää tietää koko Stalker historiikki jotta tajuaa yhtään mitään. Suomalaiset teki siitä fan fiction version, hyvä yritys muttei puhuta suuren luokan elokuvasta.

FALLOUT
Sama juttu ku stalker, pienempiä fan fictionia muttei yhtä suurta hyvää

OUTLAST (nimenomaan ykkönen)
Toi tarjoaisi erittäin hyvän juonen kauhuelokuvalle, mutta hiffaan että vastaavia kauhuelokuvia on tehty jo. Esimerkiksi Resident Evil sai useamman elokuvan, mutta se taas perustuu monsuihin enemmän. Kuitenkin noita mielisairaalaan perustuvia on varmasti tehty, niin hyviä kuin huonojakin.

31.08.2021 16:11:49
#496171 [+-] Piilota Suosittele

>>496159
No joo ehkä, mutta tuossakin tapauksessa peli otti vain muutamia vaikutteita sekä lisäsi omaa settiä. Varsinkin Falloutissa ydinvoiman käyttö autoista kodinkoneisiin on suuressa keskiössä sen genren kanssa. Tavallaan se on sama kuin steampunk, missä ydinvoima korvaa steampunkin höyryvoiman.

Mad Maxista taas on tehty on omat pelinsä.

[ 12 viestiä | ]