Tyttö, sinä olet tuhti Tyttö, sinä olet tuhti
Relatable Relatable
Paras kissakuva ikinä Paras kissakuva ikinä
mjemjemjem mjemjemjem
vertakoski vertakoski
Intian hammashuolto Intian hammashuolto
Rakkaat naapurit Rakkaat naapurit
Yoinks! Yoinks!
iloinen :> iloinen :>
Yes Yes
Mielipiteesi Luolaston käyttäjistä? Mielipiteesi Luolaston käyttäjistä?
älä pelkää ;) älä pelkää ;)
Pihviä perunaa ja sipulia Pihviä perunaa ja sipulia
Peeps Peeps
Sosialistikisse jakaa Sosialistikisse jakaa
Yllätys! Yllätys!
Hän on saapunut! Hän on saapunut!
Repostnikin kokolattiamatto Repostnikin kokolattiamatto
Morrowind Morrowind
Totuus Totuus
hyvin koulutettu hooman hyvin koulutettu hooman
Käytyäni kurssin Natsi-Saksasta Käytyäni kurssin Natsi-Saksasta
Uskottava tasapainoinen nainen Uskottava tasapainoinen nainen
Tanskassa salakuvattu jokunen vuosi sitten Tanskassa salakuvattu jokunen vuosi sitten
 666 näyttökertaa, 8 viestiä, 0.14 MB, 1 tiedosto, 11.03.2022 12:45:54
[ + 8 | ]

Ajan vaikutus suhteessa kunnollisuuteen

[62592] [ennen-oli-kunnollista.png] [0.14 MB] [881x437] [] []
ennen-oli-kunnollista.png

nostalgia

(24)  · 

ennen oli kaikki paremmi

11.03.2022 13:56:40
#554343 [+-] Piilota Suosittele

Kun kehitettiin tuotantojärjestelmä, niin tietyn pisteen jälkeen alkoi tulla ahneus mukaan. Tuotteita piti saada myytyä enemmän kuin ennen koska niitä voidaan valmistaakin enemmän kuin ennen.

Esteitä oli. Tuotteen kestävyys. Se hoidettiin monella tuotteella pois päiväjärjestyksestä. Nyt tuotteiden kestävyys hipoo rimaa. 1 vuodessa saattaa jo hajota, sitten viet sen sorttiin. Sortti repii arvokomponentit talteen ja myy ne valmistajille samalla kuin irroittaa jalometalleja komponenteista ja myy ne itse. Monet, monet tuotteet ovat heikentyneet myös tuotteistuksesta riippumattomista syistä. Jos firma myydään muualle, alkaa tuotteiden heikentäminen silloin. Alkuperäinen firma on saattanut pitää huolta siitä, että tuote toimii ja kestää. Sille on annettu laatutakuu 10v. Uudella omistajalla laatutakuu on 2v.

Onnellinen ahneus.

11.03.2022 14:52:39
#554358 [+1] Piilota Suosittele

>>554351

Kyllä, koska ennen ei ollut varaa virheisiin. ne tuli todella kalliiksi. Jouduttiin ehkä tekemään uusiksi koko tuote. Ja se maksoi ennen rahaa. Nyt uusiminen on helpompi kuin tehdä kestävä tuote tai tehdä tuote laadukkaasti.

11.03.2022 15:30:01
#554372 [+-] Piilota Suosittele

>>554358
Niin se talous toimii.
Maailman huonoin tuote oli venäläinen sinkkiämpäri.
Ei hajoa millään ja tehdas suljettiin kun se oli valmistanut jokaiselle kansalaiselle kaksi ämpäriä.
Muovialan kertakäyttömalleja tekemällä edelleen olisi tehdas toiminnassa.

12.03.2022 09:45:24
#554657 [+-] Piilota Suosittele

>>554372

Normaali kuluminen on mukana. Itse poljen varsin paljon nojakilla ja vedän kuormaa. Uusi Dualdrive hajoaa kerran vuodessa, kun vanhempi alkuperäisellä tekijällä kesti sen 10v. Siitä on kuormanvetoa aika paljon.

Jotta juu.

[ 8 viestiä | ]