Ihmeelliset olennot Ihmeelliset olennot
Wheels of fire Wheels of fire
Tjehokas Kjelkka Tjehokas Kjelkka
mee kotiis mee kotiis
Siltsu Siltsu
Ekstra Ekstra
Maanantai Maanantai
inva miehet inva miehet
Kurwa Kurwa
näsinneulan paskahuussista näsinneulan paskahuussista
Cosplay Cosplay
En ainakaan minä En ainakaan minä
Yrjö Yrjö
Ei enään Nappulassa Ei enään Nappulassa
Viisikko pukeutuu lateksiin Viisikko pukeutuu lateksiin
Muumeilta elämää oppia voi Muumeilta elämää oppia voi
Myönnän sen Myönnän sen
Papunen Papunen
Raputin Raputin
Ilmaa hanuriin Ilmaa hanuriin
Viemäri tukossa? Viemäri tukossa?
läskivittuyllättyy.jpg läskivittuyllättyy.jpg
homottaa homottaa
Hyllymbvyör?? Hyllymbvyör??
 775 näyttökertaa, 8 viestiä, 2.2 MB, 1 tiedosto, 28.06.2022 21:20:54
[ + 1 | ]
👑 Katsotuin 28.06.2022.

niinistö ja erdogan

[65404] [sale-ja-erdogan.png] [2.2 MB] [1024x1385] [] []
sale-ja-erdogan.png

sauli niinistö

(48)  · 

kokous

(9)  · 

mee

(7)
30.06.2022 21:23:08
#582351 [+-] Piilota Suosittele

>>582346
Mulla on yksi hullu teoria mikä on ihan vitun kaukaa haettu, en pidä itsekkän tätä todennäköisenä.. Mutta jos...?

1. Venäjä patistaa Erdogania, jolloin Erdoganin on omien etujensa takia pakko myötäillä Putinia. Pelissä on niin paljon, ettei Erdoganilla ole valinnanvaraa. Hänen on pakko vastustaa, koska Putin.

2. Erdogan on fiksumpi kuin luulemme, se joko kertoo tai jättää kertomatta tätä Madridin kokouksessa, että vasta viime metreillä kun kynät on paperilla se kääntää takkinsa Putinille.

3. Erdogan edelleen pitää tätä vahvaa "kapuloita rattaisiin" linjaa julkisuudessa, koska haluaa Putinin pysyvän rauhallisena. Kulisseissa NATO jatkaa työtään, sillä kaikki haluaa asian sujuvan nopeasti.

4. Erdogan on jo sopinut jonkin kaavan NATO:n kanssa, eli tavallaan NATO ohittaa Erdoganin vaatimukset ja nyt Erdogan esittää uhria eikä häntä kuunneltu. Erdogan raivoaa asiasta julkisuudessa, mutta kuliseissa kaikki tiesi että näin tulee tapahtumaan. Myös Erdogan itse. Tämä kaikki on teatteria, sillä nyt viimeiset kapulat rattaissa oli kurdit jotka pitää luovuttaa (joita Erdogan ei ole edes vaatinut aiemmin kuin NATO-asiassa)

Voisiko, ne olla näin ovelia paskoja? Kysymys, miksi ei aiemmin? Miksi Erdogan ei olisi äkkiä ja ripeään suostunut Suomen ja Ruotsin NATO jäsenyydelle? Koska Erdogan pelkää Putinin kostoa pakottein, kaasuhanojen sulkemisella sekä sotatoimilla. Putin voi kostaa Turkille niin monella eri tavalla, että Erdogan haluaa näiden sanktioiden tulevan niin myöhään kuin mahdollista.

Okei, tää on siis ihan hatusta vedetty ja hyvin leffamainen ajatus joka ei ole päälimmäinen oletukseni. Silti, seuraan mielenkiinnolla mitä ens viikolla tapahtuu.

[ 8 viestiä | ]