Arska ja kamu Arska ja kamu
sorminäppäryyttä sorminäppäryyttä
Herrasmieskärmes Herrasmieskärmes
Tallikirppis Tallikirppis
Näin kävi Näin kävi
taidetta taidetta
Latausranneke Latausranneke
Troubled breathing... Troubled breathing...
mikki hiiri mikki hiiri
Juuh elikkäs, tämmöstä paistosta bratwurstilla. Juuh elikkäs, tämmöstä paistosta bratwurstilla.
pränkki, veli :D pränkki, veli :D
Paskalle Paskalle
Kehitys Kehitys
tsempperi :3 tsempperi :3
kustakin kustakin
Poliisikoira Poliisikoira
Agenttijuttuja Agenttijuttuja
Kiintoisaa Kiintoisaa
Pikku päkäpää :3 Pikku päkäpää :3
Dance like a kirsikkatomaatti, sting like a haarukka Dance like a kirsikkatomaatti, sting like a haarukka
Se tunne ku yrität tehä töitä mutta joku tulee häirittee.. Se tunne ku yrität tehä töitä mutta joku tulee häirittee..
Napsaa Napsaa
Rick panttilainailee Rick panttilainailee
Mr Bean Mr Bean
 728 näyttökertaa, 7 viestiä, 6.89 MB, 1 tiedosto, 07.07.2024 02:28:00
[ + 5 - | ]

Tesla

[71658] [1000012245.mp4] [6.89 MB] [576x1016] [67.90s] [] []

07.07.2024 02:43:48
#632779 [+1] Piilota Suosittele

Ei sähkö itsessään huono ole maastoajoa ajatellen, kun ainakin teoriassa
joka pyörälle saataisiin juuri haluttu määrä vääntöä tarkemmin kuin
nykyisellään bensalla/dieselillä.

Mutta ei varmaan kannattas mainostaa kapinetta sitten minään muuna kuin
korotetusta suojatiestä selviävänä citymaasturina, jos muut ominaisuudet
eivät ole lähelläkään.

Painava kokoonsanähden johtuen pitkälti akustosta. Joustovaroja on nähtävästi
karsittu paremman maantie/kaupunkiajon perusteella, koska löysä
alusta painavassa autossa ei motarinopeuksissa oikein ole hyvä idea.
Voisi kuvitella, että tuohon hintaan olisi saanut napista säätyvän
alustan, mutta kaipa oikeasti maastoajoa ajatellen rakennettu
olisi nostanut hintaa liikaa.

Puhumattakaan sitten juuri tuosta, että sähköviat tuntuvat
vaivaavan tuota kampetta vähän turhankin paljon.
Jostakin se on peräisin, että ei kuulemma kestä autopesua ilman
potentiaalista oikosulkua jossakin järjestelmässä.

Kiva konsepti julkaisun yhteydessä, mutta lopullinen
malli huomattavasti aluksi luvattua kalliimpi ja tekniikaltaan
pitkälti pommi.

Ei jatkoon...

07.07.2024 03:26:07
#632788 [+3] Piilota Suosittele

Vittu toi CyberTruck on kyllä niin fail jo ulkonäössä joka on 80-luvulta tulleen elokuvaohjaajan 2000-luvun auto, ja ensimmäisessä kestävyysdemonstraatiossa kun se jätkä heitti kuulalla sen ikkunan paskaks, eiks ne saatana testannu sitä ikkunaa ensin tai edes vastaavaa.

Ei jumalauta :D

07.07.2024 03:41:31
#632792 [+2] Piilota Suosittele

Eikös Cybertruckissa ole ollut ruostumisongelmaa sekä erilaisia sähköön liittyviä vikoja? Dual Motorilla optimirange taisi olla 550 kilsaa eli todellisuudessa lienee 4 hunttia ja jotain... en pääsisi Pirkanmaalta Stadiin ja takaisin ilman latauksia.

Sinänsä sitten kun akkuteknologia mahdollistaa optimitilanteissa 1000 kilsan matkat ja myös Suomen talvessa päästään 5-600 kilsaan ja saadaan sähköauton hinta bensiiniauton hintaan JA lataus johonkin vartin pintaan (kolmivaihesähköllä), niin sähköauto on oikeasti houkutteleva. Hybridihäbrädit ovat siirtymävaiheen kakkakikkareita, jotka helposti aiheuttavat pienen matkan ajajille moottorin ruostumisia ja muita häiriöitä, joten pysyn bensaturboissa kunnes on aidon Suomi-olosuhteiden 5-600km sähköauto tai sitten vetyautot lyövät läpi. Jälkimmäisen teknologiakuvio ja "sähkö vedyksi, josta taas sähköksi" on toki ylimääräinen mutka, mutta jos kulutuskustannukset pysyvät aisoissa ja hinnat ovat kohdillaan (ja auto kestää useampia satoja tuhansia kilometrejä), niin kelpaisi minulle.

Toisaalta tänään jätin ajotyylistä ja matkasta riippuen 5-8 litraa per 100 kilsaa kuluttavan korealaisen hallille ja otin 8-14 litraa kuluttavan isokoneisen Mesen alle. Kun kilometrejä on melko vähän, niin se on aikalailla se ja sama paljonko se rahallisesti kuluttaa satasella.

[ 7 viestiä | ]