Kyllä aina seuraava löytyy! Kyllä aina seuraava löytyy!
Laihialainen ale Laihialainen ale
Kapteeni Tietovisa Kapteeni Tietovisa
Black wabbit Black wabbit
ebin servetti XDD ebin servetti XDD
Peruskommari Peruskommari
Tatska Tatska
Skidmark Skidmark
Joulujölli Joulujölli
fufuu fufuu
Olet loputettu Olet loputettu
JJ, Judenjob JJ, Judenjob
Hyvää syntymäpäivää Hyvää syntymäpäivää
Aina yhtä hauskaa Aina yhtä hauskaa
Kunniakaartin työpäivä loppui Kunniakaartin työpäivä loppui
paskaks män painovoima paskaks män painovoima
Sissi Sissi
Mitäs tyttö näki? Mitäs tyttö näki?
Muu Muu
Benis :D Benis :D
can i haz cheezburger?:3 can i haz cheezburger?:3
Paint-joulukalenteri: luukku 19 Paint-joulukalenteri: luukku 19
Apua :( Apua :(
Joulu on taas, joulu on taas Joulu on taas, joulu on taas
 450 näyttökertaa, 14 viestiä, 0.2 MB, 1 tiedosto
02.02.2026 19:23:54
[ + 5 | ]

Valupertin rottailu

[85883] [tiedosto.jpg] [0.2 MB] [500x1406] [] []
tiedosto.jpg

valupertti

(85)  · 

kela

(105)  · 

työkkäri

(14)  · 

töitä

(10)  · 

työtön

(105)  · 

työ

(112)  · 

meemi

(105)
02.02.2026 21:05:35
#736330 [+3] Piilota Suosittele

>>736323
Mhm, kerran nimittäin mulla oli tiedossa vanha työpaikka johon mua pyydettiin uudestaan töihin. Tuli kuiteski taas se lappu, että sun pitäis nyt hakea tänne ja tänne töihin tai tulee karenssia. No mä soitin sille käsittelijälle, että tosiaan mun ei tarttis ku vähän yli kuukaus niin mä saisin taas töitä. Ei käynyt, pakko hakea tätä mitä me sulle käskettiin. No sit mä kysyin voisko tän työhaun vaihtaa tähän mun edelliseen firmaan? Ei käy, pakko hakea tähän mitä me sulle tarjotaan.

Noh, sit tuli määräaika umpeen ja taas tuli yhteydenottoa jossa vaadittiin selitystä miksi ette ole hakeneet tätä työtä mitä teille tarjottiin? Kirjotin takas että "En hakenut teidän osoittamaanne työpaikkaa koska mä sain jo töitä"

Arvaa repesinkö kun vastauksena tuli karenssia 2 viikkoa? :D Siinähän antavat ja ihmettelevät kun meitsi on jo töis :D

02.02.2026 21:19:13
#736333 [+3] Piilota Suosittele

>>736331
Pahinta byrokratiaa oli se kun poistivat pätkätyöläisten edut, eli tää missä sait tienata 500e/kk ilman että se vaikutti tukiin. Eka ne laski sen 300 vai 400 euroon jonka jälkeen sekin poistu. Käytännössä yhdenkään työttömän ei kannata mennä edes jäätelönmyyjäksi, sillä se rokottaa etuuksia siinä määrin ettei siinä ole järkeä.

Työttömiä sais nimittäin helpommin töihin jos niille löytäis alkuun kevyttä hommaa. Esimerkiks alkuun raksalle/varastolle 6h päivässä ja 4 päivästä viikoa. Sitte ku ollu siinä hetken ni sen jälkeen sitte 8h/päivä ja 40h/viikkoa. Työnantajaa tultiin vastaan ennen työllistämistuella, joka oli just sitä varten että jengiä saadaan töihin paremmin.

Ei, sellainen on kuulemma rahanhukkaa. Eli parempi kokonaan työtön tai kokopäivätyössä. Sit ihmetellään ku työttömyys vaan kasvaa eikä työperäinen maahanmuutto auttanutkaan mitään vaikka piti ? Jostain kumman syystä ne makaa himassa eivätkä olleetkaan moniosaajia ?

02.02.2026 21:20:40
#736334 [+-] Piilota Suosittele

>>736332
Nimenomaan, sanoppa se ?

Tätä uhkailua minäkin olen kokenut ihan konkreettisesti. Se on niiden joku älyvapaa käytäntö, missä karenssia pitää antaa jos jäi hakematta niitä töitä mitä käskettiin. Oli työtön tai ei.

02.02.2026 21:54:36 | 21:56:36
#736339 [+-] Piilota Suosittele

>>736338
Ja pätkäduunari ei saa vähentää matkakulujaan verotuksessa, koska riittävän suuri omavastuu pitää siitäkin huolen. Tai saa yrittää, mutta epäilen ettei saa kun korkeintaan pari kymppiä

[ 14 viestiä | ]