Perustaja 7evill

Medioita voi lisätä

Jäsenet

Perustettu 17.09.2018 13:35:51 Jäseniä 34 Vierailuja 3 526 Medioita 498

Kaikki hassun huiskeat ruokameemit, nistimössöstä hanhenmaksabulleroon.

Palasta Palasta
lisää ruokakuvia lisää ruokakuvia
Burgerit kaupan aineksista Burgerit kaupan aineksista
Sapuskaa Sapuskaa
Otettii sisäxilettä Otettii sisäxilettä
Herknua tullssa Herknua tullssa
Läskeilyä Läskeilyä
kaalisiili kaalisiili
Jauhelihapihvit ja paskeet Jauhelihapihvit ja paskeet
Hesecuck pasta (ja juomaehdotus!) Hesecuck pasta (ja juomaehdotus!)
Juustoiset jauhelihapihvit, rehut ja chili-yrtti-VS-mayo Juustoiset jauhelihapihvit, rehut ja chili-yrtti-VS-mayo
Bitch'n good! Bitch'n good!
Pekonihampurilainen Pekonihampurilainen
Nopea neljän minuutin mikromunakas metukalla Nopea neljän minuutin mikromunakas metukalla
Soppamies Soppamies
Paistettua pernaa saatana Paistettua pernaa saatana
Grillipekonikastike Grillipekonikastike
Kokeilussa dry aged ribeye pihvi ja patatas bravas. Kokeilussa dry aged ribeye pihvi ja patatas bravas.
Makaryllilaatikko Makaryllilaatikko
Lasten kossua ja litukka kolaa Lasten kossua ja litukka kolaa
Araratin ransu kebu Araratin ransu kebu
Yöpala saatana Yöpala saatana
Lohea ja muuta Lohea ja muuta
Aatelisten herkkua Aatelisten herkkua
 581 näyttökertaa, 8 viestiä, 1.24 MB, 1 tiedosto
25.05.2020 18:41:31
[ + 3 | ]

Iskenderr kebu

[43473] [20200525_183939.jpg] [1.24 MB] [2560x1440] [] []
20200525_183939.jpg

iskender

 · 

kebab

(55)  · 

juuh elikkäs

(71)
25.05.2020 20:15:24
#346834 [+-] Piilota Suosittele

>>346832
No, ei kai Suomesta oikeata kebabia saakaan. Ceylonia suurin osa myy ja ainakin jossain vaiheessa sillä oli 2 isompaa kilpailijaa täällä. Jotkut rohkeat sitten myyvät paljon kalliimpaa Korv Görania ja taisi Abu Fuad uusioravintoloissaan jo käyttää Teivon Lihaa valmistajana (jota nyt paremmalla reseptillä myydään kuluttajille helvetin kovalla hinnalla pienissä pusseissa).

Tunnen yhden Egyptin kaverin, joka tekee kebab-vartaat itse ravintolaansa... sanoi, että ei täällä porukka tahdo "oikeata" kebabia, joten hän tekee sitten "suomalaista kebabia". Alkuperäinen on paksumpaa ja rasvaisempaa lihaa mitä täällä halutaan syödä ja täällä halutaan upottaa liha kastikkeeseen, mitä alkuperäisessä ei tehdä.

Tyhjää höpötystä, eli se tärkein... perjantaina viimeksi hain hallilla touhuamisen jälkeen kebabin, Korv Göranin kamaa oli. Aika shokeeraavat 11 euroa, helvetin iso tosin oli.

25.05.2020 21:04:45
#346850 [+-] Piilota Suosittele

Reilu 20v sitten karvaranteet mätki, maustoi ja vaivas itse joka paikassa sen kebab massan.
Silloin oli oikeasti kebupaikoilla eroja, oli "karva"laatua, mahatauti joka 3's käyntikerralla, samaa mössöä mutta halpa hinta.
Sitten oli oikeasti kaupungin parasta pizzaa mestoja tai paras ja tulisin soosi ikinä ja tietenkin paras kebabliha ikinä mesta.
Nyt kaikilla sama "tölkki"/"purkki"kebab liha, annokset kierrätetään osassa mestoissa mikron kautta (Kun kuulet *PLING* äänen tiedät että safka tulee heti kun siihen on kauhottu rehut viereen) jolloin esim.riisistä tulee "rapsakkaa", ranskikset kuivia tai sisältä kylmiä.
Tästä sun pitää maksaa se noin 10€ ja kaikki paikat tarjoaa sitä samaa lihaa, samasta taikinasta, samoista tölkki raaka-aineista tehtyä pikaruokaa.
No mitä mä valitan, viimenen hyvä kebula lähialueella suljettiin 4v sitten, sen jälkeen olen käynyt kokeilemassa satunnaisesti uusia paikkoja, mutta suurinosa vaikuttaa "Lounas tarjuus pizza 3 täyte 8,5€" bulkki tason paikoilta, jotka tekevät tilin myymällä viikoloppu öisin kännisille ; krapulaisille 10-20€ mauttomia annoksia joissa on suola / rasva päämakuina ja jengi mökeltää 1,5promillen kännissä tai rapulassa kuinka "Tää on hyvää, ihan vitu hyvä annos".
Jos tollasen paskan vääntämiselläkin tekee tiliä niin miksi kukaan edes vaivautuu tekemään maukasta pikasapuskaa.

[ 8 viestiä | ]