Ihana nainen Ihana nainen
nakuankka vs zorro nakuankka vs zorro
pakulu papito pakulu papito
Ihana nainen Ihana nainen
Luolaston miitistä Luolaston miitistä
Your body, my choice Your body, my choice
Puola Puola
Viisaita sanoja Viisaita sanoja
perse perse
Gay Gay
Hehe Hehe
Uusi kamu :3 Uusi kamu :3
Hybs! Hybs!
Moikkuli :3 Moikkuli :3
Sallantautisia Sallantautisia
Tissit Tissit
Wolttikuski tulee Wolttikuski tulee
Hieno asennus hermanni Hieno asennus hermanni
leslie nielsen leslie nielsen
buug fiuh buug fiuh
Kidutuksen historiaa Kidutuksen historiaa
Netistä käskettiin sisälle lämpimään Netistä käskettiin sisälle lämpimään
perse perse
Mahtuisko hentaikokoelma Mahtuisko hentaikokoelma
 859 näyttökertaa, 6 viestiä, 4.52 MB, 1 tiedosto, 07.07.2021 21:39:05
[ + 5 | ]

Repon lempikolikot: Konstantinopolilainen stamenon

[55020] [kuppi.jpg] [4.52 MB] [10152x3128] [] []
kuppi.jpg

kolikko

(37)  · 

bysantti

 · 

rooma

(13)  · 

antiikki

(6)  · 

vanha

(69)
07.07.2021 21:46:11
#478264 [+-] Piilota Suosittele

Nyt ollaan taas jännän äärellä! Kuvassa on Rooman keisari Iisak II Angeloksen äärimmäisen huonosta hopeasta valmistettu stamenon. Tämä on erikoisen muotoinen, koska keisari Mihailin aikana Rooman valtakunta luopui normaaleista kolikoista melkein kokonaan, ja kaikki vähänkin arvokkaampi lyötiin näin kuppityyliin! Normaaleita kolikoita tehtiin vuoden 1092 jälkeen vain kaikkein pienimpinä nimellisarvoina, tetarteroneina ja puolikkaina!

Erittäin huonosti lyödyllä etupuolella voitte nähdä Arkkienkeli Mikaelin täydessä sotisovassa. Takapuolella näkyy paljon parempi keisarin muotokuva, ympärillään maininta hänen despoottiudestaan. Kolmas kuva kertoo kolikon muodosta. Näitä ei noin vain puskettu taskuun.

07.07.2021 22:39:41 | 22:40:13
#478280 [+-] Piilota Suosittele

Muistan jostain joskus lukeneeni juttua, että vissiin jollain hapoilla testasivat kolikoiden metallipitoisuuden ja sen avulla sitten kauppiaat laski, että kuinka monta kolikkoa piti saada vaikka sadasta kilosta läskiä. Nykyaikana kun rahan arvo on "vakio" niin jokaista vastaan tulevaa rahaa ei tarvitse erikseen tutkia pitoisuuksiltaan. Miten se käytännössä hoitu ennen wanhaan, kun itekkin tuossa meinasit nuita "huonosta hopeasta valmistetuiksi"?

Anteeksi, muistin väärin. Kyseessä ei ollut happo vaan ns. "hopearauta".

07.07.2021 22:50:18
#478285 [+-] Piilota Suosittele

>>478280

Jep. Esimerkiksi just Konstantinopolin valtakunnassa nämä kolikot piti ottaa vastaan keisarin määräämällä vaihtokurssilla. Päärahayksikkö oli ilmeisesti hyperpyron, joka oli kultakolikko, ja näitä piti mennä 48 per hyperpyron, kun niitä oikeasti piti maksaa melkein 200 per hyperpyron. Normikulut maksettiin stamenoneina ja tetarteroneina, mutta verot oli pakko maksaa hyperpyroneina: se tarkoitti että valuutanvaihtajilla oli hyvät apajat ja herkulliset mahdollisuudet riistää maanviljelijöitä!

03.12.2024 21:39:01
#663911 [+-] Piilota Suosittele

Miten muuten ennenvanhaan pääteltiin kauppatavaran hinta? Ainaki viikingit tais käyttää vaikka hopeisia rannerenkaita joista leikattiin sopiva pala irti maksuksi ja sama tais koskea myös hopeakolikoita noin yleisemminkin. Laskiko ne maksun arvon jollaki puntarilla vai miten se oikeen tapahtu nuin niin ku käytännössä?

[ 6 viestiä | ]